Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kolumb z cokołu

Meksyk: posąg kobiety zamiast Kolumba

Posąg „młodej kobiety z Amajac” ma zastąpić pomnik Krzysztofa Kolumba. Posąg „młodej kobiety z Amajac” ma zastąpić pomnik Krzysztofa Kolumba. AFP / EAST NEWS

Posąg kobiety i autochtonki w miejscu posągu Krzysztofa Kolumba na reprezentacyjnej alei? To się dzieje w stolicy Meksyku – kraju, który świętuje dwustulecie wyzwolenia spod hiszpańskiej korony, a przy okazji rewiduje historię konkwisty. Częścią tej rewizji jest strącenie z cokołu sławnego żeglarza – w historii pisanej przez zwycięzców nazywanego „odkrywcą Ameryki”. W optyce rdzennych ludów Kolumb to ten, który przyciągnął do Ameryki nieszczęścia (choć dla ścisłości – naczelnym oprawcą ludów dzisiejszego Meksyku był Hernan Cortes; jednak to od Kolumba wszystko się zaczęło).

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolumb z cokołu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022