Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Szklany klif

TUNEZJA: Jak się czuje Nadżla Buden, pierwsza w historii arabska premier

Prezydent Tunezji Kais Saied z premier Nadżlą Buden. Prezydent Tunezji Kais Saied z premier Nadżlą Buden. AFP Photo/Tunisian Presidency Press Service / EAST NEWS
Świat arabski ma pierwszą kobietę na stanowisku premiera. Ale nie wszyscy się cieszą. Coś z tym historycznym momentem jest nie tak.
Demonstracja z okazji Dnia Kobiet w Tunisie.EPA/PAP Demonstracja z okazji Dnia Kobiet w Tunisie.

Mało znana sejsmolożka Nadżla Buden wywołała w Tunezji trzęsienie ziemi. Od października jest pierwszą w historii arabską kobietą premier. Dystyngowana, elegancka inżynier, profesorka z doktoratem paryskiej politechniki, ekspertka Banku Światowego powołała już rząd, ale jeszcze nie przedstawiła programu. Nie miała nawet konferencji prasowej.

Ikram Ben Said, czołowa feministka tunezyjska, omal nie spadła z bieżni, jak się dowiedziała o nominacji: – Dlaczego się nie cieszę, myślałam.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Szklany klif"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022