Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Czeski dramat powyborczy

Życie polityczne w Czechach

Prezydent Miloš Zeman w drodze do szpitala, 10 października. Prezydent Miloš Zeman w drodze do szpitala, 10 października. Associated Press / EAST NEWS

Prezydent Miloš Zeman w poniedziałek wciąż był w szpitalu. A to bardzo komplikuje życie polityczne w Czechach. W niedawnych wyborach rządzący populiści, kierowani przez premiera Andreja Babiša, stracili większość. Wygrała wielobarwna koalicja chadeków, samorządowców i Partii Piratów. Ale do formalnego przejęcia władzy niezbędny jest zdrowy prezydent. Albo ktoś, kto go zastąpi.

Zeman, który przez lata wspierał Babiša, trafił do szpitala – prawdopodobnie nieprzytomny – niedługo po wyborach, które odbyły się 8 i 9 października.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Czeski dramat powyborczy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022