Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Dziadek Mróz na gazie

Unia Europejska kontra Gazprom

Rosjanie niedwuznacznie sugerują, że do Europy mogłoby płynąć więcej gazu, gdyby Bruksela szybciej dopuściła do użytku drugą nitkę gazociągu Nord Stream. Rosjanie niedwuznacznie sugerują, że do Europy mogłoby płynąć więcej gazu, gdyby Bruksela szybciej dopuściła do użytku drugą nitkę gazociągu Nord Stream. Shutterstock

Za rekordowe, średnio o 40 proc. wyższe niż rok temu, ceny gazu ziemnego w Europie odpowiada głównie rosnące zapotrzebowanie, które jest skutkiem rozpędzania się europejskich gospodarek po pandemicznym zastoju. Ale coraz większą rolę odgrywa też spadający import z Rosji, skąd w zeszłym roku pochodziło 43 proc. gazu zużywanego w UE. Kreml, który kontroluje Gazprom, krajowego monopolistę gazowego, tłumaczy, że musi zapełnić magazyny przed zbliżającą się zimą i pompuje do Europy już mniej niż 70 proc.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziadek Mróz na gazie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022