Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Klątwa Kolumba

MEKSYK: Rozliczanie Kolumba

Kolumna, na której wcześniej stał pomnik Krzysztofa Kolumba. Dziś zastąpiony tymczasową figurą kobiety walczącej, Mexico City. Kolumna, na której wcześniej stał pomnik Krzysztofa Kolumba. Dziś zastąpiony tymczasową figurą kobiety walczącej, Mexico City. Luis Cortes/Reuters / Forum
Posąg autochtonki stanie w miejscu Krzysztofa Kolumba na reprezentacyjnej alei stolicy Meksyku. Cała Ameryka Łacińska obala fałszywą spuściznę sławnego żeglarza.
„Młoda kobieta z Amajac” – rzeźba, której replika ma zastąpić pomnik Krzysztofa Kolumba.AFP/EAST NEWS „Młoda kobieta z Amajac” – rzeźba, której replika ma zastąpić pomnik Krzysztofa Kolumba.

Manifestacje i happeningi przeciw czczeniu Krzysztofa Kolumba w krajach Nowego Świata odbywają się każdej jesieni. Ale tego roku z Kolumbem i z jego następcami szczególnie ostro rozprawia się Meksyk – okazją jest 200-lecie wyzwolenia się kraju spod hiszpańskiej korony.

Meksykanie strącili z cokołu sławnego żeglarza, nazywanego – w historii pisanej przez zwycięzców – „odkrywcą Ameryki”. Dla ścisłości: posąg Kolumba zdjęto z piedestału rok temu, by poddać go konserwacji.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Klątwa Kolumba"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022