„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Przewodniczący Xi i single

Xi Jinping umacnia władzę

11.11, wymyślony w Chinach jako Dzień Singla, przerodził się w masowe święto radosnej konsumpcji internetowej po obniżonych cenach. 11.11, wymyślony w Chinach jako Dzień Singla, przerodził się w masowe święto radosnej konsumpcji internetowej po obniżonych cenach. Greg Baker/AFP / EAST NEWS

W Pekinie, za zamkniętymi drzwiami, obradowało czterodniowe VI Plenum Komitetu Centralnego, zgromadzenie grona 348 najważniejszych osób w Komunistycznej Partii Chin. To spotkanie miało wypracować aktualną wersję stuletniej historii partii (liczącej dziś 95 mln członków), a dotychczas rewidowano ją tylko dwa razy, w 1945 i 1981 r., otwierając i krytycznie zamykając epokę Mao. Relacje medialne z obrad były lakoniczne, dlatego sinolodzy rzucili się analizować oficjalny komunikat. I ustalili, że z 12 stron po dwie poświęcone są epoce Mao i następujących po niej reform Deng Xiaopinga, a liczącym niespełna dekadę rządom Xi Jinpinga poświęcono 8 stron.

Polityka 47.2021 (3339) z dnia 16.11.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Przewodniczący Xi i single"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021