Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Białe irańskie wesele

IRAN: Dlaczego reżim boi się białych małżeństw

Skala i tempo zmian w irańskich relacjach damsko-męskich rzeczywiście zaskakują. Skala i tempo zmian w irańskich relacjach damsko-męskich rzeczywiście zaskakują. Franco Czerny / Getty Images
Nowe władze Iranu wśród największych zagrożeń dla państwa widzą coraz popularniejsze związki na kocią łapę. Narusza to monopol reżimu na kontrolę społeczną.
Teherańska policja od początku roku ma nawet specjalny wydział łowców białych małżeństw. Wyłapuje pary wprost na ulicy.joyt/PantherMedia Teherańska policja od początku roku ma nawet specjalny wydział łowców białych małżeństw. Wyłapuje pary wprost na ulicy.

Znajomy Irańczyk hulaka się ustatkował. W pewnym sensie. – Tak, jesteśmy razem, mieszkamy razem. Ale ja jeszcze nie dojrzałem do małżeństwa – mówi Alireza, 38-latek z Teheranu po studiach w Europie. – W dodatku, o ile moja dziewczyna nie oczekuje ode mnie dobrego samochodu i mieszkania, to żona będzie już tego wymagać.

Alireza zawarł tzw. białe małżeństwo, jak w Iranie elegancko nazywa się życie na kocią łapę. Jeszcze kilka lat temu był to sport ekstremalny – bo nielegalny, uprawiany przez garstkę kosmopolitów w katakumbach północnego Teheranu.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Białe irańskie wesele"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021