„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Europa się burzy i zamyka

Bunt przeciwko obostrzeniom

Protesty w Brukseli. Protesty w Brukseli. Dursun Aydemir/Anadolu Agency / Getty Images

Wolność!, Opór! – w weekend pod takimi hasłami zapłonęło, w przenośni i dosłownie, kilkanaście miast Europy. To reakcja na powrót obostrzeń w związku z przybierającą na sile trzecią falą pandemii. W Holandii, która jest w trakcie trzytygodniowego częściowego lockdownu (nie będzie m.in. fajerwerków na Nowy Rok), demonstracje wybuchły już w piątek: pod Amsterdamem zapłonęła szkoła, w Hadze z dymem poszło kilkaset rowerów, burmistrz Rotterdamu mówi o „orgii przemocy”. Równie burzliwy był weekend w sąsiedniej Belgii (maski wszędzie, tylko jeden dzień w tygodniu pracy stacjonarnej), gdzie demonstrowało 35 tys.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Europa się burzy i zamyka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021