„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Chile głosuje skrzydłami

Wybory prezydenckie w Chile

Gabriel Boric i José Antonio Kast Gabriel Boric i José Antonio Kast Marcelo Hernandez / Getty Images

To najważniejsze wybory od zakończenia dyktatury Pinocheta – tak o nich mówią w Chile. Pierwszą turę wyścigu prezydenckiego wygrali Gabriel Boric z lewicowego Szerokiego Frontu (26 proc.) i José Antonio Kast (z prawej), z ultraprawicowej Partii Republikańskiej (28 proc. głosów) – i zmierzą się w drugiej.

Od dwóch lat krajem wstrząsają protesty społeczne, podważające nie tylko politykę obecnego rządu, lecz cały model społeczno-gospodarczy (neoliberalny) stworzony za dyktatury Pinocheta i utrzymany za demokracji.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Chile głosuje skrzydłami"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021