„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Szaman skazany

Ukarano jednego z liderów szturmu na Kapitol

Jacob Chansley, „szaman”. Jacob Chansley, „szaman”. Bloomberg / Getty Images

Na 3,5 roku więzienia został skazany Jacob Chansley, „szaman” w hełmie z rogami, który z innymi fanami Donalda Trumpa 6 stycznia wdarł się do siedziby Kongresu, by przeszkodzić w zatwierdzeniu wygranej Joe Bidena w wyborach. Chociaż Chansley nie używał przemocy i okazał skruchę, ukarano go jako jednego z liderów szturmu na Kapitol, w którym zginęło 5 osób. Miecz Temidy może też spaść na kilkudziesięciu innych szturmowców, otumanionych przez ówczesnego prezydenta. Samego Trumpa i jego pretorianów prawdopodobnie nie spotka nic złego, choć to oni podżegali tłum, by nie pozwolił na przekazanie władzy w ręce nowego prezydenta.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Szaman skazany"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021