Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Płeć olimpijska

Nowe wytyczne MKOl

Wytyczne zaprezentowane przez MKOl są odpowiedzią na specyfikę dzisiejszych czasów, w których wykluczanie pod jakimkolwiek pozorem fatalnie się kojarzy. Wytyczne zaprezentowane przez MKOl są odpowiedzią na specyfikę dzisiejszych czasów, w których wykluczanie pod jakimkolwiek pozorem fatalnie się kojarzy. tatus / PantherMedia

Międzynarodowy Komitet Olimpijski dokonał zwrotu o 180 stopni w kwestii stosunku do zawodowych sportsmenek borykających się z nadprodukcją testosteronu. Nowe wytyczne oznaczają odejście od praktykowanej dotychczas przez MKOl polityki uwarunkowania udziału w zawodach od poddania się kuracji farmakologicznej mającej na celu stłumienie tego hormonu do poziomu uznawanego za naturalny.

Stanowisko MKOl przyjęto ze zdziwieniem. Wprawdzie niektórzy naukowcy dowodzą, że poziom testosteronu w organizmie nie może być głównym czynnikiem przesądzającym o tym, z jaką płcią mamy do czynienia, ale z drugiej strony wiadomo, że transkobiety są w stosunku do rywalek mieszczących się w hormonalnych normach szybsze i silniejsze.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Płeć olimpijska"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022