Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Elisa z ludu Mapucze

Elisa z ludu Mapucze. To pod jej okiem odrodzi się Chile

Elisa Loncón, jak i 16 innych przedstawicieli autochtonów w Konstytuancie, ma dopilnować, by przyszłe Chile uznawało prawa Mapuczów i innych grup rdzennych mieszkańców kraju. Elisa Loncón, jak i 16 innych przedstawicieli autochtonów w Konstytuancie, ma dopilnować, by przyszłe Chile uznawało prawa Mapuczów i innych grup rdzennych mieszkańców kraju. Ivan Alvarado/Reuters / Forum
Elisa Loncón – przedstawicielka rdzennych mieszkańców, ma jako szefowa Konstytuanty sfinalizować w nowym roku prace nad chilijską konstytucją. Pod jej okiem może powstać de facto nowe państwo.
Elisa LoncónRodrigo Fernandes/Wikipedia Elisa Loncón

Szanse na to są tym większe, że wybory na prezydenta wygrał właśnie Gabriel Boric, 35-letni lider nowej lewicy. Progresywny prezydent i większość Konstytuanty na czele z Elisą Loncón chcą być filarami wielkiej zmiany całego ładu społeczno-gospodarczego. W 2022 r. Zgromadzenie Konstytucyjne ma napisać nową konstytucję, która zastąpi tę zadekretowaną jeszcze w czasach dyktatury Augusto Pinocheta (1973–90).

Stara konstytucja nie jest ot, po prostu ustawą zasadniczą taką jak każda. Jest gwarantem całego ładu społeczno-ekonomicznego, stworzonego w myśl idei ultraliberała Miltona Friedmana i jego chilijskich uczniów, tzw.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Świat; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Elisa z ludu Mapucze"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022