Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Pulchni przecinają się z chudymi

Problem przekarmionych dzieci

Światowa epidemia otyłości wśród młodzieży to zjawisko stosunkowo młode. Światowa epidemia otyłości wśród młodzieży to zjawisko stosunkowo młode. Jen Wen Luoh / Flickr CC by 2.0

Wielotygodniowe lockdowny – a nawet roczne, jak na Filipinach – brak ruchu, zła dieta, siedzenie godzinami przed ekranem, wszystko to sprawiło, że w 2022 r. przetną się dwie krzywe: dzieci otyłych będzie na świecie więcej niż niedożywionych. Paradoks goni tu paradoks: najszybciej przekarmionych dzieci przybywa dziś w Afryce, która przez lata kojarzyła się z niedoborami żywności. Obecnie na Afrykę (jak podaje „Economist”) przypada 27 proc. otyłych dzieci na całym świecie i 48 proc. na Azję, a coraz większy udział w tej grupie mają Chiny. Często chorobliwy brak i nadmiar kalorii dotyczy tego samego państwa czy regionu i występuje równolegle. O ile w USA i w Europie najszybciej przybywa przekarmianych dzieci w rodzinach o niskich dochodach, gdzie podstawą diety jest zapychające kaloryczne jedzenie, to w Azji i Afryce staje się to dolegliwością klasy średniej: kiedy rodziny przekraczają pewną barierę dochodów i stać je na obfitość żywności, kończy się to tak, jak się kończy.

Światowa epidemia otyłości wśród młodzieży to zjawisko stosunkowo młode. Według ONZ jeszcze w 2000 r., kiedy w grupie wiekowej 5–19 lat było 210 mln chronicznie niedożywionych, otyłych naliczono 50 mln. W ciągu ostatnich 20 lat grupa tych pierwszych nieco zmalała, a tych drugich, pulchnych, wzrosła prawie czterokrotnie. Prognoza „Economista” przewiduje, że w ciągu obecnej dekady grupa otyłych dzieci jeszcze się podwoi. Co nie oznacza, że rozwiązany został problem niedożywienia. Patrząc w skali globu, żywności powinno starczyć dla wszystkich, sprawdzony jest też system pomocy i wczesnego ostrzegania; zaczyna jej dramatycznie brakować w sytuacjach kryzysowych, wojen, przemieszczeń, katastrofalnych susz. Taki kryzys stał się udziałem Afganistanu, gdzie po niedawnym przejęciu władzy przez talibów załamał się system pomocy i już tej zimy 23 mln osób grozi głód.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Pulchni przecinają się z chudymi"
Reklama