Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Na sztucznym śniegu

Startują kontrowersyjne igrzyska w Pekinie. Na sztucznym śniegu

Skocznia zbudowana w Pekinie – wiele innych obiektów olimpijskich znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Chin. Skocznia zbudowana w Pekinie – wiele innych obiektów olimpijskich znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Chin. Tingshu Wang/Reuters / Forum
W ramach rozpoczynających się zaraz igrzysk w Pekinie powinna się pojawić nowa dyscyplina: wyrzucanie karty olimpijskiej przez okno.
Praga, protest przeciwko pekińskim igrzyskom.CTK/PAP Praga, protest przeciwko pekińskim igrzyskom.

W tym roku wielki sport wiele straci z niewinności i przyzwoitości. Igrzyska zimowej olimpiady w Pekinie (4–20 lutego) i jesienny mundial w Katarze to jedynie kolejne rundy starego procederu. Nie sposób zdecydować, co tu jest bardziej przykre. Czy samo dawanie autokratom imprez, czy może umywanie rąk przez sponsorów, którzy pomagają autokratom przeprowadzić zawody i jeszcze zarobić.

Dokonania Chin Ludowych na polu przestrzegania praw człowieka są znane, z ostatnimi przykładami z wziętego pod but Sinciangu, zamieszkanego przez przeważnie muzułmańskich Ujgurów, oraz stłamszonego Hongkongu, broniącego resztówek demokracji odziedziczonej po statusie brytyjskiej kolonii.

Polityka 6.2022 (3349) z dnia 01.02.2022; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Na sztucznym śniegu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >