Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Duet z Harvardu

Duet z Harvardu. Zaskakująca zmiana władz w Bułgarii

Kirił Petkow i Asen Wasilew, założyciele partii Kontynuujemy Zmiany, tuż po ogłoszeniu pierwszych wyników listopadowych wyborów. Od grudnia 2021 r. Petkow jest premierem Bułgarii, a Wasilew ministrem finansów. Kirił Petkow i Asen Wasilew, założyciele partii Kontynuujemy Zmiany, tuż po ogłoszeniu pierwszych wyników listopadowych wyborów. Od grudnia 2021 r. Petkow jest premierem Bułgarii, a Wasilew ministrem finansów. Stoyan Nenov/Reuters / Forum
Od niedawna w Sofii rządzi zaskakująca polityczna para. Bułgarzy znów liczą na udany przeszczep zachodnich standardów.
Petkow wprost mówi, że nie zgadza się na rolę Bułgarii jako milczącego partnera na peryferiach Europy.PantherMedia Petkow wprost mówi, że nie zgadza się na rolę Bułgarii jako milczącego partnera na peryferiach Europy.

Koniec 2021 r. Z bułgarskiej sceny politycznej schodzi premier Bojko Borisow o potężnej sylwetce emerytowanego sportowca. Po 12 latach jest doszczętnie skompromitowany licznymi aferami, powiązaniami z oligarchami i mafią, skalą przyzwolenia na korupcję i bezprawie. Były ochroniarz komunistycznego dyktatora Todora Żiwkowa przez lata rządził skutecznie, grając wizerunkiem naturszczyka z ludu, który zrobi porządek ze światem układów i nieprzejrzystych gier. Przez lata to działało.

Teraz na pustą scenę sprężystym krokiem wchodzi Kirił Petkow.

Polityka 7.2022 (3350) z dnia 08.02.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Duet z Harvardu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >