Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Duet z Harvardu

Duet z Harvardu. Zaskakująca zmiana władz w Bułgarii

Kirił Petkow i Asen Wasilew, założyciele partii Kontynuujemy Zmiany, tuż po ogłoszeniu pierwszych wyników listopadowych wyborów. Od grudnia 2021 r. Petkow jest premierem Bułgarii, a Wasilew ministrem finansów. Kirił Petkow i Asen Wasilew, założyciele partii Kontynuujemy Zmiany, tuż po ogłoszeniu pierwszych wyników listopadowych wyborów. Od grudnia 2021 r. Petkow jest premierem Bułgarii, a Wasilew ministrem finansów. Stoyan Nenov/Reuters / Forum
Od niedawna w Sofii rządzi zaskakująca polityczna para. Bułgarzy znów liczą na udany przeszczep zachodnich standardów.
Petkow wprost mówi, że nie zgadza się na rolę Bułgarii jako milczącego partnera na peryferiach Europy.PantherMedia Petkow wprost mówi, że nie zgadza się na rolę Bułgarii jako milczącego partnera na peryferiach Europy.

Koniec 2021 r. Z bułgarskiej sceny politycznej schodzi premier Bojko Borisow o potężnej sylwetce emerytowanego sportowca. Po 12 latach jest doszczętnie skompromitowany licznymi aferami, powiązaniami z oligarchami i mafią, skalą przyzwolenia na korupcję i bezprawie. Były ochroniarz komunistycznego dyktatora Todora Żiwkowa przez lata rządził skutecznie, grając wizerunkiem naturszczyka z ludu, który zrobi porządek ze światem układów i nieprzejrzystych gier. Przez lata to działało.

Teraz na pustą scenę sprężystym krokiem wchodzi Kirił Petkow. Szczupły i uśmiechnięty człowiek o wyglądzie młodego Johna Travolty. Jego pojawienie się budzi nadzieję: wychowany w Kanadzie 41-latek, skończył Harvard, ma za sobą pełną sukcesów karierę biznesmena w przemyśle spożywczym. Mógłby pracować w dowolnym miejscu świata, ale wraca, żeby swoje talenty i wiedzę dać Bułgarii.

Przez chwilę jest ministrem gospodarki, ale ma ochotę na więcej. Wraz z kolegą Asenem Wasilewem, również absolwentem Harvard Business School, Petkow zakłada partię Kontynuujemy Zmiany. Nawet fakt, że ma kanadyjski paszport, przekuwa w zaletę: wyrzeczenie się go na rzecz bułgarskiego obywatelstwa to dowód oddania ojczyźnie. „Skazani na sukces” – piszą o nich bułgarskie media. W listopadzie ich partia wygrywa wybory, od grudnia Kirił Petkow jest premierem, a Asen Wasilew jego zastępcą i ministrem finansów.

Bułgaria dojrzała do zmian

Gdy dwa lata temu wiele krajów europejskich zastygło w pandemicznym bezruchu, Bułgaria pulsowała od zmian. W 2020 r. Bułgarzy masowo wyszli na ulice w geście sprzeciwu wobec mafijnych i korupcyjnych nadużyć Borisowa. Uczestnikami protestów byli głównie młodzi: studenci zachodnich uczelni lub osoby pracujące, które wróciły do kraju po wybuchu pandemii.

Polityka 7.2022 (3350) z dnia 08.02.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Duet z Harvardu"
Reklama