Świat

Horror jako cena wolności

Nocne czuwanie w Virginia Tech, 17 kwietnia 2007 Nocne czuwanie w Virginia Tech, 17 kwietnia 2007
Masakra w Virginia Tech nie mówi nic nowego o Ameryce.

Furie uzbrojonych szaleńców to wydarzenie w USA banalne. Przeraża tylko mordercza skuteczność sprawcy. Obawiam się, że ustanowiony rekord - 32 zabitych - zostanie potraktowany jako wyzwanie do pobicia przez następców. Po horrorze w Blacksburgu, w USA wylewa się, jak zwykle, morze słów, z których niewiele wynika. Mówi się o odpowiedzialności policji i kierownictwa uczelni za tragedię. Dlaczego po pierwszej strzelaninie nie zamknięto szkoły, pozwalając zabójcy po dwóch godzinach na zaatakowanie znowu? Rektor i stróże porządku wykazali karygodny brak wyobraźni. Chcieli wierzyć, że nadal będzie normalnie? Takie błędy zawsze będą popełniane.

Kiedy rozszyfrowano tożsamość mordercy, okazało się, że było przedtem mnóstwo sygnałów, iż coś jest z nim nie tak. Wykazywał typowe objawy syndromu "samotnego, masowego mordercy": narcystyczny, żyjący w swym mrocznym świecie, w którym wzbierała nienawiść. Wystarczyło więc - mądrzą się psycho-eksperci - dostrzec w porę te wskazówki, pomóc Cho, lub zawczasu go izolować. Amerykanie są praktyczni: wszystkiemu można zaradzić. Odkryje się w końcu "gen samotnego zabójcy" i będzie po kłopocie.

Najmniej mówi się o tym, o czym rozpisuje się prasa na świecie - że to kolejny smutny owoc łatwej dostępności do broni palnej. Niechęć do wałkowania tego tematu w USA jest zrozumiała: na cóż znane argumenty, skoro i tak nic się nie zmieni. W sprawie "gunów" Europejczyk i Amerykanin mówią innymi językami: dla jednego to obcy obiekt lęku, dla drugiego - zabawka znana od dzieciństwa i przedmiot miłości. Próby jego odebrania przez polityków natrafiają na mur świętego "prawo do samoobrony".

Przypadkowe ofiary morderców-samobójców to koszt tej umiłowanej amerykańskiej wolności - usłyszeliśmy w Virginia Tech w kilka godzin po masakrze.

 

 

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną