Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Twarda Madeleine

Twarda dyplomacja Madeleine Albright

Madeleine Albright, Jan Varvan (Czechy), János Martonyi (Węgry) i Bronisław Geremek podczas podpisania akcesji do NATO 12 marca 1999 r. Madeleine Albright, Jan Varvan (Czechy), János Martonyi (Węgry) i Bronisław Geremek podczas podpisania akcesji do NATO 12 marca 1999 r. JAT/RC/ME Jeff Taylor Reuters / Forum
Wybitna amerykańska wykładowczyni i była sekretarz stanu zmarła w momencie symbolicznym: dramatu wojny, kiedy przynależność Polski do NATO – w dużym stopniu jej dzieło – tak bardzo właśnie dziś gwarantuje nam bezpieczeństwo.
Madeleine Albright (1937–2022).zumapress.com/Zuma Press/Forum Madeleine Albright (1937–2022).

Dzisiejsza wojna wybuchła w regionie, w którym Albright się urodziła i któremu poświęciła dużą część życia. Przyszła na świat w Czechosłowacji jako Marie Jana Korbelová. Jej rodzina uciekała stamtąd dwa razy. Po kapitulanckim układzie monachijskim z 1938 r. – przed hitlerowskimi Niemcami. I po komunistycznym zamachu stanu w 1948 r. – przed sowiecką dyktaturą. Jej rodzice zdecydowali się na Amerykę – dla nich szybko zaczęła oznaczać wolność i bezpieczeństwo. A dla dorastającej dziewczyny stała się prawdziwą ojczyzną.

Polityka 14.2022 (3357) z dnia 29.03.2022; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Twarda Madeleine"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >