Świat

Chiny duszą covid

Chiny walczą z epidemią

Statystyki chińskich szczepień wyglądają rewelacyjnie, 88,3 proc. przeszło pełen cykl, ale za wątpliwą uchodzi skuteczność chińskich preparatów. Statystyki chińskich szczepień wyglądają rewelacyjnie, 88,3 proc. przeszło pełen cykl, ale za wątpliwą uchodzi skuteczność chińskich preparatów. Alex Plavevski/EPA / PAP

Chiny próbują zatrzymać koronawirusa, obstają przy rygorystycznej strategii zerowej tolerancji dla covidu. Pod koniec kwietnia w zamknięciu piąty tydzień tkwił więc 25-milionowy Szanghaj, najbogatsze miasto kraju i jego centrum gospodarcze. Ponad 20-milionowy Pekin przechodził kampanię testów i badań przesiewowych. W stolicy wolno było poruszać się po ulicach, obostrzenia nie były tak dotkliwe jak w znanym z produkcji ozdób choinkowych blisko 2-milionowym Yiwu czy hutniczym 3-milionowym Baotou, gdzie nakazano pozostanie w domach. Do zamrożenia Yiwu wystarczyło wykrycie dwóch bezobjawowych przypadków, blokadę Baotou podyktowały trzy pozytywne wyniki. W tym czasie w Szanghaju przybywało po 2 tys. pacjentów z covidem dziennie, w Pekinie nieco ponad dwudziestka, natomiast w całej ChRL w pełnym lub częściowym lockdownie pozostawało równocześnie ok. 340 mln osób.

Dotychczasowa polityka, podbita skrupulatną kontrolą ruchu ludności, możliwą dzięki cyfrowej inwigilacji, pozwoliła Chinom na utrzymanie względnie normalnego trybu życia i pracy gospodarki. Udało się ograniczyć liczbę zgonów, covid uznano za przyczynę śmierci ok. 5 tys. obywateli, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych czy w Unii Europejskiej zmarło po milionie osób. Z drugiej strony Chińczycy, którzy dotąd nie byli eksponowani na koronawirusa, są bardziej narażeni niż populacje, które miały okazję stykać się z covidem. Statystyki szczepień wyglądają rewelacyjnie, 88,3 proc. przeszło pełen cykl, ale za wątpliwą uchodzi skuteczność chińskich preparatów, które nie stawiają wysoko poprzeczki zaraźliwemu wariantowi omikron. Jego pochód – na to wskazują doświadczenia reszty świata – może przytłoczyć system opieki zdrowotnej, i tak już niewydolnej, zwłaszcza na prowincji. Zagrożeni są najstarsi, ze znacznym odsetkiem niezaszczepionych.

Polityka 19.2022 (3362) z dnia 03.05.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Chiny duszą covid"
Reklama