Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Córki pokoju

Irlandia. Dwie liderki Sinn Fein walczą o pełnię władzy

Od lewej: Michelle O’Neill i Mary Lou McDonald dwa dni po sukcesie w wyborach 5 maja, Magherafelt w hrabstwie Londonderry. Od lewej: Michelle O’Neill i Mary Lou McDonald dwa dni po sukcesie w wyborach 5 maja, Magherafelt w hrabstwie Londonderry. Paul Faith / AFP / EAST NEWS
Dwie szefowe Sinn Fein, partii kiedyś związanej z krwawą rebelią IRA, wkrótce mogą rządzić całą Irlandią.
Mary Lou McDonald i Michelle O’Neill na uroczystości rocznicowej „Krwawej niedzieli” w Londonderry, 30 stycznia 2022 r.Clodagh Kilcoyne / Reuters/Forum Mary Lou McDonald i Michelle O’Neill na uroczystości rocznicowej „Krwawej niedzieli” w Londonderry, 30 stycznia 2022 r.

Niewielka część Zjednoczonego Królestwa, która 101 lat temu została wykrojona z Irlandii głównie dlatego, aby chronić zamieszkującą tam protestancką mniejszość, wkrótce może mieć katoliczkę i zwolenniczkę zjednoczenia jako pierwszego ministra. Po wyborach z 5 maja Michelle O’Neill, szefowa północnoirlandzkiej gałęzi Sinn Fein, kiedyś politycznego ramienia Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), może rządzić brytyjską prowincją, której nazwa nie przechodzi jej przez gardło.

Zwycięstwo Sinn Fein jest relatywne.

Polityka 21.2022 (3364) z dnia 17.05.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Córki pokoju"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >