Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Wyścig na premiera

Wielka Brytania. Aż 12 kandydatów na premiera

Penny Mordaunt Penny Mordaunt Dinedra Haria/Zuma Press / Forum
Nowy lider Partii Konserwatywnej ma być znany na początku września, do tego czasu porządzi Boris Johnson. Kto będzie jego następcą?

Tuzy Partii Konserwatywnej przez ostatnie tygodnie przekonywały, że Boris Johnson nadal jest premierem tylko dlatego, że nie mają dla niego dobrego zastępstwa. Okazało się, że była to fałszywa skromność. 7 lipca brytyjski premier, przygnieciony kolejnymi skandalami, ogłosił rezygnację z funkcji szefa partii, otwierając tym samym wyścig na 10 Downing Street. A do poniedziałku swój start ogłosiło już 12 kandydatów.

Proces wyboru nowego szefa konserwatystów – i automatycznie nowego premiera – nieco potrwa. Szczególnie że jego zasady mogą się jeszcze zmienić. Na dziś scenariusz wygląda następująco: aby zostać formalnym kandydatem, chętny potrzebuje poparcia ośmiu konserwatywnych posłów. Jeśli kandydatów będzie więcej niż dwóch, co jest pewne, konserwatywni posłowie zaczną serię głosowań, eliminując stopniowo tych z najgorszym wynikiem – tak aby zostało dwóch. Ten etap powinien się zakończyć do 21 lipca. Potem zwycięzcę tego pojedynku wyłonią w głosowaniu wszyscy członkowie partii, których jest ponad 200 tys. Nowy lider ma być znany na początku września, do tego czasu porządzi Johnson.

Kto będzie jego następcą? U bukmacherów i konserwatywnych posłów prowadzi 42-letni Rishi Sunak, do niedawna minister finansów, wschodząca gwiazda partii, wyraźnie skręcający do politycznego centrum. Niespodziewanie druga w tym rankingu jest polityczka z drugiego szeregu Penny Mordaunt, eksminister obrony, żołnierka i była gwiazda jednego z celebrity show. Dalej za nimi są doświadczeni Jeremy Hunt i Liz Truss. Pierwsza wymiana ognia między nimi dotyczy podatków – poza Sunakiem wszyscy kandydaci prześcigają się w obietnicach ich obniżania.

W kuluarach mówi się także o sensacyjnym scenariuszu, w którym zwyciężczynią może się okazać rówieśniczka Sunaka Kemi Badenoch, czarnoskóra posłanka z minimalnym doświadczeniem rządowym, ale z poparciem Michaela Gove’a, szarej eminencji torysów, który dobrze orientuje się w nastrojach szeregowych członków partii.

Polityka 29.2022 (3372) z dnia 12.07.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyścig na premiera"
Reklama