Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Chilijczycy odrzucili

Chilijczycy odrzucili projekt nowej konstytucji

„A więc NIE! Ja odrzucam” – protest przeciwników nowego projektu konstytucji. „A więc NIE! Ja odrzucam” – protest przeciwników nowego projektu konstytucji. Rodrigo Garrido/Reuters / Forum
Do odrzucenia konstytucji walnie przyczyniła się wściekła kampania mediów, należących niemal w stu procentach do właścicieli związanych z prawicą.

Werdykt obywatelski nie pozostawia wątpliwości: 62 proc. „przeciw” projektowi konstytucji i 38 proc. „za”. Zaledwie dwa lata temu – w innym referendum – 80 proc. opowiedziało się za napisaniem nowej ustawy zasadniczej. Nowa konstytucja to część pokojowej rewolucji, jaką przeżywa Chile od 2019 r. Wówczas wybuchły masowe protesty – przeciw podwyżce biletów komunikacyjnych, które przerodziły się w bunt podważający cały system nierówności społecznych. Częścią tego systemu jest konstytucja z 1980 r. podyktowana przez ówczesnego dyktatora gen. Augusta Pinocheta (1973–90). Chilijczycy zapragnęli wówczas zmiany: wybrali nowe, lewicowe przywództwo kraju i konstytuantę. Jednak efekty jej pracy zostały w niedzielę, 4 września odrzucone. Największą niechęć wzbudziły przepisy wyrównujące szanse rdzennych mieszkańców kraju – stanowią oni 13 proc. ludności i należą do 11 ludów/nacji. Projekt stanowił, że Chile będzie państwem wielonarodowym. Prawicy udało się przekonać dużą część wyborców, że to będzie koniec państwa chilijskiego.

Drugim wątkiem związanym z rdzennymi mieszkańcami, który przyczynił się do wywrócenia projektu konstytucji, było uznanie ich osobnego systemu wymiaru sprawiedliwości. Część rdzennych mieszkańców, przede wszystkim największa ich grupa Mapuche, znajduje się od stu lat w stanie niemal wojny z państwem chilijskim. Region, który zamieszkują – Araucania – jest od lat zmilitaryzowany, a Mapuche brutalnie szykanowani. Na przemoc państwa niektóre ich organizacje także odpowiadają przemocą – dokonują zamachów na własność i ludzi.

Do odrzucenia konstytucji walnie przyczyniła się wściekła kampania mediów, należących niemal w stu procentach do właścicieli związanych z prawicą. W swoim tonie przypominała kampanie na rzecz brexitu, wyborów Donalda Trumpa w USA czy Jaira Bolsonaro w Brazylii.

Polityka 37.2022 (3380) z dnia 06.09.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Chilijczycy odrzucili"
Reklama