Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Ucho premiera

Grecka Watergate. Jak się pogrążył premier Mitsotakis

Premier Grecji z żoną Marewą Grabowski-Mitsotaki Premier Grecji z żoną Marewą Grabowski-Mitsotaki Alastair Grant-WPAPool / Getty Images
Premier Kyriakos Mitsotakis miał przywrócić Grecję Europie. Ale jego karierę może zakończyć skandal podsłuchowy łamiący europejskie standardy.
Premier Kyriakos Mitsotakis podczas przemówienia na sesji parlamentu dotyczącej afery podsłuchowej.Costas Baltas / Reuters/Forum Premier Kyriakos Mitsotakis podczas przemówienia na sesji parlamentu dotyczącej afery podsłuchowej.

Szczupły, wysoki (189 cm) mężczyzna w białej koszuli bez krawata siedzi na kanapie. Z nieba leje się żar, w tle cykady. Jest lipiec 2019 r. Kyriakos Mitsotakis nie został jeszcze premierem, wybory odbędą się za kilka dni. „Priorytetem następnego rządu powinno być zdobycie zaufania ludzi” – mówi. Nie wszystko jednak poszło po jego myśli.

Mitsotakis zdobył władzę jako proeuropejski reformator technokrata. Sprawnie poradził sobie z pandemią, za jego rządów Grecja po 12 latach wyszła z unijnych ram „wzmocnionego nadzoru”, dzięki czemu Ateny odzyskały pełną niezależność gospodarczą.

Polityka 41.2022 (3384) z dnia 04.10.2022; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Ucho premiera"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?