Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Długi za słonie

Długi za słonie? Zambia próbuje się wykręcić od spłaty należności

Zambijska przyroda jest pod silną, niszczącą ją presją. Szerzy się kłusownictwo i nielegalny wyrąb. Zambijska przyroda jest pod silną, niszczącą ją presją. Szerzy się kłusownictwo i nielegalny wyrąb. Shutterstock
W pandemii rząd przestał spłacać zadłużenie zagraniczne, które pod koniec 2021 r. sięgało ponad 17 mld dol. i 133 proc. PKB.

Zambia może wykręcić się od spłaty części długów, o ile zadba o swoje środowisko. Tamtejsza natura jest wciąż spektakularna, w tej części Afryki nadal żyje sporo słoni, lwów i żyraf. Kraj ma dwuipółkrotnie większą powierzchnię od Polski i o połowę mniej mieszkańców, z rzadko zaludnionych obszarów korzystają także gatunki wędrowne, np. polskie bociany. Niestety zambijska przyroda jest pod silną, niszczącą ją presją. Szerzy się kłusownictwo i nielegalny wyrąb.

W pandemii rząd przestał spłacać zadłużenie zagraniczne, które pod koniec 2021 r. sięgało ponad 17 mld dol. i 133 proc. PKB. Jest susza, elektrownie wodne nie pracują regularnie, a przerwy w dostawach prądu są coraz dłuższe. Gospodarka zależy od kaprysów rynku eksportowanej miedzi. Teraz niby cena jest niezła, ale jak będzie skakać w przyszłości? Głęboki kryzys ma być szansą. Organizacja WWF, Światowy Fundusz na rzecz Przyrody, proponuje wierzycielom i dłużnikowi, by zapomnieć o i tak mało prawdopodobnej spłacie 13 mld dol., a w zamian Zambia sporo mniejszą sumę, pewnie ok. 1 mld, przeznaczy na ochronę przyrody.

Pomysł nie jest nowy, stał się popularny na tle kryzysu w Ameryce Łacińskiej z lat 80. Mechanizm miewał wady, zainteresowane rządy nie dostawały pieniędzy do ręki i musiały jakieś fundusze na inwestycje wyciągać z pustego budżetu, kosztem wydatków na inne cele. Do 2021 r. i oddłużenia w ten sposób Belize światową gwiazdą tzw. ekokonwersji była Polska, która likwidowała obciążenia odziedziczone po PRL. Teraz przypadkowi Zambii przyglądają się uważnie Sri Lanka i inne kraje na dorobku. Ich ministrowie finansów też szacują, ile bogatsi wierzyciele byliby skłonni odjąć z długu za ochronę lokalnej przyrody, która globalnie wpada w coraz większe tarapaty.

Polityka 5.2023 (3399) z dnia 24.01.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Długi za słonie"
Reklama