Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Szewach Weiss 1935–2023

Zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i ambasador Izraela w Polsce

Szewach Weiss 1935–2023 Szewach Weiss 1935–2023 Arkadiusz Hapka
Szewach Weiss został pochowany na Wzgórzu Herzla, narodowym cmentarzu Izraela, obok Goldy Meir i Icchaka Rabina.

Gdy na świecie pytają mnie o Jedwabne, przypominam, że w tej samej Polsce były także inne stodoły. Stodoły, w których Polacy z narażeniem życia przechowywali Żydów. Sam jestem człowiekiem z takiej stodoły – mówił kilka lat temu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. 3 lutego w Tel Awiwie zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i ambasador Izraela w Polsce.

Urodził się w 1935 r. w polskim Borysławiu, dziś w Ukrainie, gdzie jego ojciec prowadził sklep spożywczy. W czasie wojny wraz z bliskimi był ukrywany przez polskie i ukraińskie rodziny. Wiele miesięcy spędził, śpiąc w skrytce między ścianami, przygotowanej przez ojca w sklepie. W 1946 r. wyemigrował do Izraela, gdzie był doskonale zapowiadającym się lekkoatletą. Po studiach został profesorem politologii na uniwersytecie w Hajfie. Od początku był związany z lewicową Partią Pracy – najpierw jako radny Hajfy, a potem poseł do Knesetu i jego przewodniczący w latach 1992–96. Uczestniczył w rozmowach pokojowych z Palestyńczykami w Oslo. W 2000 r. jako przewodniczący Rady Jad Waszem gościł Jana Pawła II podczas wizyty w Jerozolimie.

W latach 2001–03 był ambasadorem w Warszawie. Brał aktywny udział w polskiej debacie publicznej, często tłumacząc Polakom Izrael i Polskę światu. Szczególnie że na okres jego misji przypadło m.in. ujawnienie zbrodni w Jedwabnem. Był wielkim orędownikiem polsko-żydowskiego dialogu. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go najwyższym polskim odznaczeniem – orderem Orła Białego. Szewach Weiss został pochowany na Wzgórzu Herzla, narodowym cmentarzu Izraela, obok Goldy Meir i Icchaka Rabina.

Polityka 7.2023 (3401) z dnia 07.02.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Szewach Weiss 1935–2023"
Reklama