Świat

„Nie-Afrykanie”

Afrykańczycy nie tolerują homoseksualistów

Prezydent Ugandy, Yoweri Museveni, lat 84, od 40 lat u steru. Prezydent Ugandy, Yoweri Museveni, lat 84, od 40 lat u steru. Abubaker Lubowa / Reuters / Forum

Spośród 54 państw afrykańskich, aż w 32 zabronione są stosunki homoseksualne. To blisko połowa światowej listy. Ostania wypisała się z niej Botswana, w 2019 r., a tylko RPA zezwala na małżeństwa osób tej samej płci. Znamienne, że w ocenie homoseksualizmu nie ma tu prawie różnic pokoleniowych, wnukowie mają podobną niechęć jak dziadkowie; według Afrobarometru tylko 21 proc. Afrykanów w wieku 18–35 lat tolerowałoby geja jako sąsiada. Ten obraz uzupełniają sondaże, według których młodzi prowadzą równie intensywne życie religijne co starsze pokolenia.

Na ten podatny grunt trafiła inicjatywa ustawodawcza ugandyjskiego parlamentu, która jeszcze zaostrza kary i wprowadza kolejne kategorie przestępstw. Ustawa z 2014 r. stosunki osób tej samej płci karała dożywociem, ale sąd konstytucyjny ją oddalił z powodu rozmaitych nieformalności. Teraz za to samo projekt przewiduje 10 lat więzienia, ale 10 lat można dostać również za samo ujawnienie swojej orientacji. Taki fakt obywatele powinni zgłaszać władzom. Kara śmierci grozi za stosunki homoseksualne z nieletnimi, z osobami niepełnosprawnymi i w przypadku nosicieli wirusa HIV. Parlament przyjął ustawę ekspresowo i prawie jednogłośnie, z radosnym aplauzem. Wcześniej dorzucały do ognia ugandyjskie media, a w internecie pełno było teorii spiskowych o tajnej zachodniej gejowskiej broni wymierzonej w kraj. Docierało także wiele sygnałów alarmowych o szantażach i wyłudzeniach, których ofiarami pada środowisko LGBT. Pojawiały się też trzeźwe głosy, że te antygejowskie igrzyska mają odwrócić uwagę od istotnych problemów rynkowych i kryzysu władzy.

Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent Yoweri Museveni, lat 84, od 40 lat u steru; pogląd w sprawie ma jasny, niedawno mówił o środowisku, że to „dewianci” i coś „nieafrykańskiego”.

Polityka 14.2023 (3408) z dnia 28.03.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "„Nie-Afrykanie”"
Reklama