Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Bij słabszego

Bij słabszego! Dlaczego Putin tak zaciekle walczy z LGBT

„Nasz zawód – bronić ojczyzny” – billboard       propagandowy w Moskwie, zachęcający „prawdziwych mężczyzn”, by wstępowali do armii. „Nasz zawód – bronić ojczyzny” – billboard propagandowy w Moskwie, zachęcający „prawdziwych mężczyzn”, by wstępowali do armii. Alexander Nemenov/AFP / EAST NEWS
Rosyjska Duma właśnie uchwaliła zakaz zmiany płci, a wcześniej prezydent Putin podpisał ustawę o zakazie propagandy LGBT. Po co Rosji jeszcze jedna wojna?
Prigożyn – szef wagnerowców – nie tylko stwierdził, że w Ukrainie żadnych faszystów nie ma, ale dodał, że operacja nie była uderzeniem prewencyjnym, a miała służyć temu, żeby minister Szojgu został marszałkiem.Alexander Ermochenko/Reuters/Forum Prigożyn – szef wagnerowców – nie tylko stwierdził, że w Ukrainie żadnych faszystów nie ma, ale dodał, że operacja nie była uderzeniem prewencyjnym, a miała służyć temu, żeby minister Szojgu został marszałkiem.

Ludzie, których zaliczyć można do społeczności LGBT, i dotąd nie mieli w Rosji łatwego życia. Ale jakoś się żyło. „Przez całe lata osoby transpłciowe były po prostu niewidoczne dla państwa, i to tłumaczy, dlaczego nie znajdowały się pod jakąś szczególną presją” – mówi korespondentowi „Le Monde” Władimir Komow, ekspert prawny i szef organizacji Dieło LGBT. Była presja ze strony społeczeństwa i liczne objawy niechęci, ale tak stanowcza akcja ze strony organów państwowych to nowość. Co się stało, że przeciw ludziom, którzy nikomu nie szkodzą, a borykają się z licznymi kłopotami w życiu codziennym, wytacza się legislacyjne armaty?

Ustawa podpisana w grudniu zakazuje „propagandy nietradycyjnych stosunków seksualnych, pedofilii i zmiany płci”. „Nie rozgraniczono w niej precyzyjnie, co jest propagandą, a co informacją, dlatego pod pojęcie propagandy może podpaść każdy rodzaj informacji o osobach LGBT” – mówi w wywiadzie dla portalu „Nowaja Gazieta. Europe” Julia Alioszyna, prawniczka i osoba transpłciowa, planująca kandydowanie w wyborach na gubernatora w Kraju Ałtajskim. Rezultaty już widać. Z księgarń i kiosków znikają publikacje dotyczące LGBT. Ludzie z tej grupy i ci, którzy z nimi sympatyzują, poczuli na sobie ciężki, surowy wzrok państwowych organów.

Jeśli chodzi o osoby transpłciowe, dotychczas operacje korekcji płci oraz terapie hormonalne przeprowadzano po zdiagnozowaniu transseksualności przez psychiatrę, a zmianę oznaczenia płci w dokumentach – po orzeczeniu komisji składającej się z psychiatry, psychologa medycznego i seksuologa. Ustawa przyjęta przez Dumę zakazuje przeprowadzania zabiegów chirurgicznych mających na celu zmianę płci (z wyjątkiem operowania „anomalii genitalnych” u dzieci), zabrania też zmieniania oznaczenia płci w dokumentach.

Polityka 31.2023 (3424) z dnia 25.07.2023; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Bij słabszego"
Reklama