Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Tranq jak krokodyl

Tranq jak słynny rosyjski krokodyl. Nowy, groźny narkotyk w Ameryce

Ofiary najczęściej nie są świadome, że biorą towar chrzczony tanią i łatwo dostępną ksylazyną. Ofiary najczęściej nie są świadome, że biorą towar chrzczony tanią i łatwo dostępną ksylazyną. VitalikRadko / PantherMedia
Na amerykańskim rynku narkotyków pojawił się tranq, połączenie fentanylu, syntetycznego opioidu, z ksylazyną, silnym lekiem uspokajającym i przeciwbólowym stosowanym w weterynarii.

Spustoszenie sieje sam fentanyl, 50 razy mocniejszy od heroiny. Ze 100 tys. zmarłych z przedawkowania w USA rocznie trzy czwarte to jego ofiary. Mieszanka fentanylu z ksylazyną silnie uzależnia i jest dużo groźniejsza: wprowadza w długotrwały stan nieobecności, zaburza rytm serca i oddychanie. Wywołuje też ropiejące wrzody, głównie na kończynach, rany ciężko się goją, stąd częste amputacje. Tymi objawami nowy narkotyk przypomina rosyjskiego krokodyla sprzed 10 lat, chałupniczą dezomorfinę, heroinę dla ubogich, która niszczyła organizm, i dosłownie „zjadała mięso”, pozostawiając nieuleczalne rany.

Ofiary najczęściej nie są świadome, że biorą towar chrzczony tanią i łatwo dostępną ksylazyną (kilogram chińskiego surowca kosztuje w internecie 5 dol.). Jedyny skuteczny sposób przeciwdziałania to analiza chemiczna towaru, powstają nawet w tym celu przenośne uliczne laboratoria. To na razie wszystko. W przypadku fentanylu na przedawkowanie działa naloxon, na tranqa nie ma podobnego leku i nie są dobrze zbadane mechanizmy jego działania. Prawdziwym centrum tranqa – i laboratorium badawczym – stała się Filadelfia. Ten narkotyk rozprzestrzenia się szybko i odnotowany został we wszystkich stanach, także w Kanadzie i w Wielkiej Brytanii. Amerykańska Agencja do walki z Narkotykami (DEA) zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i zaczyna śledzić rynek ksylazyny. Ale meksykańsko-chiński kartel dostawczy łatwo się nie podda.

Polityka 38.2023 (3431) z dnia 12.09.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Tranq jak krokodyl"
Reklama