Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Iran strzela

„Dialog” rakiet na Bliskim Wschodzie. Potrójne uderzenie Iranu może niepokoić

Kurdyjski Irbil. Kurdyjski Irbil. AFP / EAST NEWS
Iran bombarduje cele na Bliskim Wschodzie. Próba dalszej destabilizacji regionu?

W ciągu zaledwie dwóch dni w zeszłym tygodniu Iran zaatakował cele w trzech krajach Bliskiego Wschodu. Najpierw uderzył w półautonomicznym irackim Kurdystanie, zaraz potem w Syrii i w końcu w Pakistanie. W poniedziałek, 15 stycznia, irańskie rakiety spadły na kurdyjski Irbil (na fot.), gdzie – jak twierdzi Teheran – miała się znajdować tajna baza izraelskiego Mosadu. Zginęły cztery osoby. We wtorek ucierpiała Syria, a konkretnie bazy resztkowego tzw. Państwa Islamskiego (PI). I jeszcze tego samego dnia irańskie rakiety uderzyły w obozy separatystycznej organizacji Dżaisz ul-Adl w pakistańskiej części Beludżystanu, regionu, który dzielą między siebie właśnie Pakistan, Iran i Afganistan. Teheran od lat obawia się, że separatyści wzniecą powstanie w irańskiej części Beludżystanu.

Ataki Iranu są związane z interwencją Izraela w Strefie Gazy i obawami przed dalszą eskalacją kryzysu w regionie. Izrael jest przekonany, że Iran w mniejszym lub większym stopniu koordynuje działania takich organizacji, jak Hamas czy libański Hezbollah, a jego ostatecznym celem jest zniszczenie Izraela. Dlatego wywołanie chaosu w regionie jest mu na rękę. Nieizraelscy eksperci od regionu zwracają jednak uwagę, że tych trzech irańskich ataków nic nie łączy poza aspektem psychologicznym. Iran w ostatnich miesiącach odniósł kilka prestiżowych porażek. W grudniu Izrael zabił w Syrii szefa tamtejszej delegatury Strażników Rewolucji. Na początku roku w zamachu przy grobie legendarnego generała Strażników Kasema Sulejmaniego w irańskim Kermanie zginęło ponad 90 osób. Do ataku przyznało się PI, ale Teheran jest przekonany, że była to akcja Mosadu.

„W ostatnich tygodniach irańskie władze wiele straciły w oczach swoich obywateli” – napisał w „New York Timesie” politolog Asfandyar Mir.

Polityka 5.2024 (3449) z dnia 23.01.2024; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Iran strzela"
Reklama