Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wyścig z malarią

Wyścig z malarią właśnie mocno przyspieszył. Mamy przełom na Oxfordzie

W Afryce na malarię wiele dzieci choruje nawet kilka razy w roku, a pół miliona maluchów umiera. W Afryce na malarię wiele dzieci choruje nawet kilka razy w roku, a pół miliona maluchów umiera. PantherMedia
Przełom w sprawie malarii. Uniwersytet Oksfordzki opracował nową szczepionkę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) właśnie umieściła atrakcyjne turystycznie Wyspy Zielonego Przylądka na liście państw wolnych od malarii. Ta lista jest wciąż bardzo krótka: są na niej jeszcze tylko Algieria i Mauritius. W Afryce na malarię wiele dzieci choruje nawet kilka razy w roku, a pół miliona maluchów umiera. Teraz wydaje się, że blisko jest punkt przełomowy: w październiku WHO zaleciła stosowanie właśnie u dzieci szczepionki R21/Matrix-M, opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki, która jest dopiero drugą szczepionką przeciwko malarii dopuszczoną na rynek (pierwsza, o nazwie Mosquirix, produkowana przez brytyjski GlaxoSmithKline, otrzymała rekomendację w 2021 r.).

W badaniach klinicznych uczestniczyło 15 tys. dzieci z 7 państw Afryki Subsaharyjskiej, a później próbne szczepienia 800 tys. dzieci przeprowadzono w Ghanie, Kenii i Malawi. Teraz masowy program szczepień ruszył w 12 najbardziej zagrożonych miejscach. Szczepionki wymagają czterokrotnego podania, a ich skuteczność w ograniczaniu liczby najcięższych przypadków sięga co najmniej 30 proc. W połączeniu z coraz skuteczniejszymi lekami przeciw malarii i używaniem nasączonych moskitier (czym zajęło się wiele organizacji pozarządowych, m.in. fundacja Billa Gatesa), postęp w zapobieganiu malarii może być wreszcie odczuwalny. Gates finansuje również prace nad genetyczną modyfikacją komarów. A w wytwarzanie przeciwmalarycznych szczepionek włączyły się Indie, które mają gigantyczne moce produkcyjne.

Polityka 5.2024 (3449) z dnia 23.01.2024; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyścig z malarią"
Reklama