Pandemia odwróciła uwagę od wielu chorób zakaźnych. Ale Światowa Organizacja Zdrowia autoryzowała właśnie pierwszą na świecie szczepionkę przeciw malarii. I to jest sukces, któremu również z polskiej perspektywy warto się przyjrzeć bliżej.
Świętokrzyski poseł PiS o wsparcie w walce z owadami chce prosić wojsko. Ale nawet tam, gdzie nie ma ich nadzwyczajnej plagi, w tym roku komary mocno dają się we znaki.
W Malawi rozpoczyna się pilotażowy program szczepień przeciwko malarii. W kolejce do wypróbowania tej oczekiwanej od dziesięcioleci szczepionki są także Kenia i Ghana.
Komary w Europie Zachodniej coraz częściej przenoszą groźne tropikalne choroby. Czy w Polsce też powinniśmy się obawiać?
Rozmowa z Romanem Majcherem, człowiekiem od zadań specjalnych największych organizacji humanitarnych na świecie, o tym, że łatwiej wyleczyć ludzi z niedożywienia niż z nienawiści.
Czy tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny to triumf chińskiej terapii ludowej czy tylko hołd dla zapomnianej uczonej?
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zdobywa troje naukowców: William C. Campbell, Satoshi Ōmura oraz Youyou Tu.
Być może współczesna technologia pozwoli nam pozbyć się raz na zawsze uprzykrzających życie owadów. Ale czy to dobry pomysł?
DDT – silny środek owadobójczy okryty złą sławą – znów będzie głównym orężem w walce z malarią. Skąd te przeprosiny?
Nikt nie ma wątpliwości: choroby zakaźne znów są w natarciu. Problem nie tylko w znalezieniu leków, ale i w tym, że muszą być tanie.