Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Wreszcie malaria!

Wreszcie malaria! Nowa szczepionka to historyczne wydarzenie

Malaria to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, atakująca głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Malaria to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, atakująca głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Shutterstock
Malaria to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, atakująca głównie dzieci poniżej piątego roku życia.

To jedno z najbardziej kompromitujących zaniedbań wakcynologii: szczepionka na malarię. Myślano o niej już sto lat temu, w latach 40. zaczęły się badania kliniczne, i dopiero przed rokiem pojawiła się skuteczna szczepionka RTS,S, produkowana przez koncern farmaceutyczny GSK i przywitana przez Światową Organizację Zdrowia jako „historyczny moment”. A malaria to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, atakująca głównie dzieci poniżej piątego roku życia, na którą w 2019 r. (ostatnie dane) zachorowało 229 mln osób, 94 proc. z nich w Afryce, a zmarło 409 tys. Na tę tropikalną chorobę pasożytniczą, wywoływaną przez jednokomórkowego pierwotniaka i przenoszoną przez komary Anopheles, narażonych jest miliard osób.

Przez lata istniała teoria, granicząca ze spiskową, że wielkie koncerny nie kwapiły się z inwestycjami, ponieważ chodzi o Afrykę i najuboższych. Inna sprawa, że stanowi niezwykle złożone wyzwanie. W walce z chorobą notuje się ostatnio spory postęp: skutek masowego stosowania siatek na łóżka, niszczenia siedlisk komarów i coraz wydajniejszych leków.

Teraz mamy moment równie historyczny: nowa tego typu szczepionka R21, opracowana w Uniwersytecie Oksfordzkim, jest tańsza, łatwiejsza w uzyskaniu i skuteczna w 70–80 proc., w porównaniu z 40 proc. w przypadku RTS,S. Wymaga trzech dawek w odstępach miesięcznych i dodatkowej po roku. Wyniki osiągnięte w Burkina Faso są bardzo obiecujące. Największy światowy producent szczepionek, Serum Institute of India, gotów jest wystartować w przyszłym roku z produkcją 100 mln dawek. Zdaniem prof. Adriana Hilla – współautora R21, a wcześniej szczepionki na covid AstraZeneca i 13 innych – cytowanego przez BBC, wszystko zależeć będzie od skuteczności akcji szczepień w Afryce. To wymaga stałych nakładów i miliardowych donacji, a czasy są takie, kiedy wszyscy szukają oszczędności w budżetach.

Polityka 38.2022 (3381) z dnia 13.09.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Wreszcie malaria!"
Reklama