Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Wojna już się zaczęła

Kadr z gry Kadr z gry "Assault on Iran"
Iran-USA: cyberodpowiedź na cyberprowokacje.
Co dziś najbardziej absorbuje uwagę (i czas) irańskich nastolatków? Msnbc.com donosi o nowej grze video, "Rescue the Nuke Scientist" (Na ratunek atomowym naukowcom), która poza granicami muzułmańskiego świata może budzić kontrowersje.

Gra powstała jako "cyberodpowiedź" na dotychczasowe amerykańskie "cyberprowokacje", m.in. na wciąż w USA popularną freeware'ową "Assault on Iran" (Atak na Iran), przedstawiającą amerykańską napaść obiekty nuklearne w Iranie i jest efektem ponad 3-letniej pracy tej samej islamistycznej grupy irańskich studentów, która stała za niesławną konferencją "Świat bez syjonizmu" ("World Without Zionism", 2005), gdzie prezydent Mahmoud Ahmadinejad wzywał do wykreślenia Izraela z mapy świata.

Politycznym tłem obu gier jest patowa sytuacja, w jakiej znalazły się oba kraje z powodu irańskiego programu nuklearnego. Zdaniem Waszyngtonu to przykrywka dla prac nad bombą atomową, czemu Teheran do dziś zaprzecza utrzymując, że ich projekt ma cel wyłącznie pokojowy.

W "Rescue the Nuke Scientist" oddziały amerykańskie łapią małżeństwo inżynierów jądrowych w trakcie pielgrzymki do Karbali, miejsca dla szyitów świętego. Gracz wciela się w irańskie służby bezpieczeństwa i bierze udział w tajnej misji pod kryptonimem "The Special Operation" (Operacja Specjalna). By ukończyć grę z sukcesem, gracz musi przedostać się na teren Izraela, uratować "jądrowe" małżeństwo, zabić oddziały amerykańskie i izraelskie oraz przechwycić ich laptopy zawierające poufne informacje.

Jeśli graczowi się nie powiedzie, wyskoczy okienko z treścią "Oporem możesz pokonać wroga". Od początku do końca gry w rogu ekranu powiewa miniaturowa flaga Iranu. Jak podkreślają twórcy, celem ich była afirmacja poświęcenia i męczeństwa.

Grupa zamierza promować grę przede wszystkim na terenie Iranu i innych krajów muzułmańskich. W dalszych planach jest wydanie gry na płycie CD za Zachodzie.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną