Świat

Ostatnia nadzieja?

Borys Nadieżdin: ostatnia nadzieja Rosjan? Stając w szranki z Putinem, już przechodzi do historii

Borys Nadieżdin zebrał ponad 100 tys. podpisów. Na fot.: składa je w Centralnej Komisji Wyborczej. Borys Nadieżdin zebrał ponad 100 tys. podpisów. Na fot.: składa je w Centralnej Komisji Wyborczej. Maxim Shipenkov/EPA / PAP
Borys Nadieżdin krytykuje wojnę w Ukrainie i Władimira Putina, którego chce zastąpić na Kremlu po marcowych wyborach prezydenckich. Czy przejdzie do historii?
Borys NadieżdinEast News Borys Nadieżdin

Jak to się stało, że polityk drugiego planu stał się nagle pierwszoplanową postacią kampanii przed rosyjskimi wyborami prezydenckimi, które odbędą się w połowie marca? Borys Borysowicz Nadieżdin tak opowiadał o tym w wywiadzie dla niezależnego portalu „Meduza”: „Gdy odmówiono mi rejestracji w wyborach na gubernatora obwodu moskiewskiego [w lipcu 2023 r. – przyp. red.], zezłościłem się i mówię prosto z mostu: jak mnie nie puszczacie w gubernatory, to wam zrobię taki numer, że będę kandydował na prezydenta”. Wtedy uznał to tylko za świetny bon mot, ale potem zmienił zdanie.

Sympatyczny rosyjski inteligent

Nadieżdin mówi o sobie, że jest po prostu sympatycznym rosyjskim inteligentem. I faktycznie tak wygląda. Zażywny, z miłą zaokrągloną twarzą, błyskiem w oku i inteligencką bródką. Mówi wartko, składnie i ciekawie, dobrze prezentuje się w mediach.

Urodził się w 1963 r. w Taszkiencie, w inteligenckiej rodzinie. Dzieckiem był utalentowanym, w 1979 r. zdobył II nagrodę w ogólnozwiązkowej olimpiadzie matematycznej. Ukończył Moskiewski Instytut Fizyczno-Techniczny, a kilka lat później moskiewski Instytut Prawny. Początkowo poświęcił się karierze naukowo-badawczej, ale potem zajął się też polityką.

W latach 2000–03 był deputowanym do Dumy i zastępcą przewodniczącego frakcji Sojusz Sił Prawicowych, utworzonego w 1999 r. ugrupowania liberalno-demokratycznego, którego liderem był znany demokratyczny polityk Borys Niemcow. Nadieżdin w polityce zajmował się raczej doradztwem i organizacją kampanii. Współpracował też swego czasu z Aleksiejem Nawalnym, a w innym czasie – z putinowską Jedną Rosją. Słowem: z niejednego pieca jadł chleb, ale zawsze z drugiego szeregu.

Rywal Putina czy worek sparringowy

Kim jest dzisiaj?

Polityka 7.2024 (3451) z dnia 06.02.2024; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatnia nadzieja?"
Reklama