Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Pokój w Kongo

Nadzieja na zakończenie krwawego konfliktu

W ciągu ostatnich 10 lat liczba ofiar wojny w Demokratycznej Republice Konga przewyższa jakikolwiek inny konflikt od czasu II wojny światowej. Fot. Black Star, BE&W W ciągu ostatnich 10 lat liczba ofiar wojny w Demokratycznej Republice Konga przewyższa jakikolwiek inny konflikt od czasu II wojny światowej. Fot. Black Star, BE&W
To koniec najkrwawszego konfliktu od czasów II wojny światowej?

Rebelianci ze wschodniej Demokratycznej Republiki Konga i kongijski rząd podpisali w środę pokojowy pakt, który być może zakończy wojnę w tym kraju. (BBC, dpa, Washington Times)

Po dwóch tygodniach negocjacji rebelianci generała Laurenta Nkundy zgodzili się na rozejm. Konferencję pokojową sponsorowały Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Unia Afrykańska. Porozumienie ma zakończyć miesiące krwawego konfliktu, rozgrywającego się wokół miasta Goma, we wschodniej części kraju na granicy z Rwandą.

Prezydent Kabila


Obecny prezydent republiki Konga, Joseph Kabila, jest byłym partyzantem i najmłodszym przywódcą w Afryce, i na świecie. Jego rząd zawarł ugodę z głównymi frakcjami opozycji, która miała przynieść erę stabilizacji i zakończyć tzw. drugą wojną kongijską 2002 roku. Do Konga wprowadzono personel misji ONZ, a Kabilę wsparły rządy zachodnie – USA, Francja, i sojusznicy regionalni – Republika Południowej Afryki, Angola, biznesmeni i magnaci kopalniani, którzy za jego rządów podpisali wielomilionowe kontrakty.

Rebeliant Nkunda


Podczas pierwszej wojny w Kongo w 1996-7 roku generał Nkunda walczył u boku Josepha Kabili i Laurenta Desire, jego ojca, którzy obalili ówczesnego prezydenta Mobutu. Nkunda zerwał jednak z kongijską armią w 2004 roku, oskarżając rząd, że nie chroni Tutsich przed atakami rwandyjskich uchodźców Hutu, których obozy przekształcone zostały w bazy zbrojnych milicji.

Reklama