Świat

Pokój w Kongo

Nadzieja na zakończenie krwawego konfliktu

W ciągu ostatnich 10 lat liczba ofiar wojny w Demokratycznej Republice Konga przewyższa jakikolwiek inny konflikt od czasu II wojny światowej. Fot. Black Star, BE&W W ciągu ostatnich 10 lat liczba ofiar wojny w Demokratycznej Republice Konga przewyższa jakikolwiek inny konflikt od czasu II wojny światowej. Fot. Black Star, BE&W
To koniec najkrwawszego konfliktu od czasów II wojny światowej?

Rebelianci ze wschodniej Demokratycznej Republiki Konga i kongijski rząd podpisali w środę pokojowy pakt, który być może zakończy wojnę w tym kraju. (BBC, dpa, Washington Times)

Po dwóch tygodniach negocjacji rebelianci generała Laurenta Nkundy zgodzili się na rozejm. Konferencję pokojową sponsorowały Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Unia Afrykańska. Porozumienie ma zakończyć miesiące krwawego konfliktu, rozgrywającego się wokół miasta Goma, we wschodniej części kraju na granicy z Rwandą.

Prezydent Kabila


Obecny prezydent republiki Konga, Joseph Kabila, jest byłym partyzantem i najmłodszym przywódcą w Afryce, i na świecie. Jego rząd zawarł ugodę z głównymi frakcjami opozycji, która miała przynieść erę stabilizacji i zakończyć tzw. drugą wojną kongijską 2002 roku. Do Konga wprowadzono personel misji ONZ, a Kabilę wsparły rządy zachodnie – USA, Francja, i sojusznicy regionalni – Republika Południowej Afryki, Angola, biznesmeni i magnaci kopalniani, którzy za jego rządów podpisali wielomilionowe kontrakty.

Rebeliant Nkunda


Podczas pierwszej wojny w Kongo w 1996-7 roku generał Nkunda walczył u boku Josepha Kabili i Laurenta Desire, jego ojca, którzy obalili ówczesnego prezydenta Mobutu. Nkunda zerwał jednak z kongijską armią w 2004 roku, oskarżając rząd, że nie chroni Tutsich przed atakami rwandyjskich uchodźców Hutu, których obozy przekształcone zostały w bazy zbrojnych milicji. Stanął na czele rebelianckiej armii, która zajęła wschodnią prowincję Konga, Pónocne Kivu. Sympatyzuje z kongijskimi Tutsimi i zdominowanym przez Tutsich rządem w sąsiedniej Rwandzie.

Deal


Pakt pokojowy zapewnia amnestię wszystkim walczącym ugrupowaniom, ale nie jest jasne, co się stanie z generałem Nkundą, który nie brał udziału w negocjacjach, podaje BBC. Obie armie mówią, że wycofają się z części wschodnich terytoriów, na które wejdą siły pokojowe ONZ. Stacjonujące w Kongu ONZ było wcześniej oskarżane nie tylko niedoprowadzenie do powstrzymania rzezi, ale również o udział w przemocy wobec cywili (International Herald Tribune, The Heritage Foundation).

Światowa wojna Afryki


Historia Demokratycznej Republiki Konga, byłej kolonii belgijskiej i francuskiej, jest od początku historią wojny, przewrotów i korupcji. W 1960 roku miała miejsce rewolta armii i próba odłączenia bogatej w zasoby mineralne prowincji Katanga. Rok później premier Patrice Lumumba został zamordowany przez wojska Josepha Mobutu. W 1965 roku Mobutu przejął władzę, pozwalając Amerykanom na prowadzenie stąd działań przeciwko wspieranej przez Związek Radziecki Angoli. Z anarchii w kraju korzystają wszystkie strony konfliktu, zainteresowane wielkimi mineralnymi bogactwami Konga.

Według agencji pomocy, konflikt w Kongu kosztuje życie 45 tys. osób miesięcznie (Reuters). W czasie pięciu lat jego trwania około 800 tys. ludzi opuściło domy, połowa od końca 2006 roku. Międzynarodowy Komitet Ratownictwa (International Rescue Committee) podaje, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba ofiar tej wojny przewyższa jakikolwiek inny konflikt od czasu II wojny światowej.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Wojna wódki z piwem

Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.

Adam Grzeszak
16.07.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną