Świat

Dożywocie lub kastracja

Problem pedofilii w Rosji narasta

W ciągu minionego roku w Rosji z rąk pedofilów zginęło ponad 2,5 tysiąca dzieci i nastolatków. Fot. f_mafra, Flicrk, CC by SA W ciągu minionego roku w Rosji z rąk pedofilów zginęło ponad 2,5 tysiąca dzieci i nastolatków. Fot. f_mafra, Flicrk, CC by SA
Rosyjska Duma chce zaostrzyć sankcje karne dla sprawców przestępstw seksualnych wobec dzieci. Deputowani przygotowali już projekt ustawy, wprowadzający karę dożywotniego więzienia dla pedofilów.

 

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji ilość przestępstw seksualnych, których ofiarami są dzieci w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła 26 razy, a milicja i sądy nie radzą sobie z rosnącą falą przemocy wobec nieletnich - informuje internetowa gazeta Izbrannoje. Przytacza ona też dane, z których wynika, że ok. 50 proc. osób skazanych za pedofilię po wypuszczeniu z więzienia ponownie popełnia przestępstwo w przeciągu 5 lat.

Zdaniem wielu ekspertów, rosyjskie ustawodawstwo jak dotychczas jest w tym zakresie wyjątkowo łagodne. "To oburzające, że ktoś, komu udowodniono winę, może wykpić się grzywną w wysokości 25 tysięcy rubli czy czterema latami więzienia" - powiedział korespondentowi AI Rosbałt Michaił Straszynow, członek Komitetu Dumy Państwowej do Bezpieczeństwa, który przygotowywał projekt.

Deputowany chciałby wprowdzić do kodeksu karnego zapis, który stanowiłby, że dożywocie jest jedyną możliwą do orzeczenia karą w przypadku udowodnionej pedofilii. "Wiadomo, że pedofilia to nie rodzaj przestępstwa, a ciężka psychiczna choroba, praktycznie niewyleczalna. Badania wykazują, że w 50 do 70 proc. przypadków, osoby na nią cierpiące same były w dzieciństwie ofiarami przemocy i to stało się podstawową przyczyną ich obecnej choroby" - tłumaczy dalej Straszynow na łamach www.rosbalt.ru. Przekonuje on też, że orzekane przez sądy "humanitarne", niewysokie wyroki umożliwiają pedofilom ponowne popełnienie przestępstwa w krótkim czasie. Dlatego, zdaniem Straszynowa, dla sprawców gwałtów i przestępstw seksualnych wobec nieletnich należy stworzyć dożywotnie "leprozoria".

Deputowani rosyjskiej Dumy rozpatrują też ewentualność wprowadzenia kastracji pedofilów. Z propozycją tą wystąpił oficjalnie szef Społecznej Komisji, zajmującej się reformą systemu sądowo-prawnego i kontrolą działalności organów prawa, Anatolij Kuczerena. Kastracja nie będzie ostateczna - miałaby ona polegać na regularnych iniekcjach środka, obniżającego poziom testosteronu. W dodatku zabiegi mogłyby być orzeczone jedynie za zgodą samego skazanego, wyrażoną w obecności jego adwokata i prokuratora - piszą internovosti.ru.

 

Według tego portalu tylko w ciągu minionego roku w Rosji z rąk pedofilów zginęło ponad 2,5 tysiąca dzieci i nastolatków.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną