Świat

Gdzie jest tęczowy naród?

Z marzeń Mandeli niewiele zostało

Nelson Mandela - wybitny bojownik przeciwko segregacji rasowej i pierwszy czarnoskóry prezydent RPA - obchodzi 90. rocznicę urodzin. Fot.  Ixtla, Flickr, CC by SA Nelson Mandela - wybitny bojownik przeciwko segregacji rasowej i pierwszy czarnoskóry prezydent RPA - obchodzi 90. rocznicę urodzin. Fot. Ixtla, Flickr, CC by SA
Czy coś zostało z entuzjazmu po obaleniu apartheidu?

 

By walczyć z apartheidem, przyłączył się do armii rebeliantów, która zamierzała obalić rząd białej mniejszości. Otrzymał 5-letni wyrok za działalność sabotażową, zamieniony na dożywocie. Z więzienia na wyspie Robben wyszedł po 27 latach. Kiedy cztery lata później w 1994 roku został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA, obiecał, że zbuduje wielokulturowy naród, w którym ludzie różnych ras będą mogli żyć w zgodzie i harmonii. Obalenie apartheidu natchnęło wszystkich optymizmem i nadzieją.

Jednak pewne tematy zamieciono pod dywan. Ci, którzy poruszali wtedy kwestię różnic między stylem życia białych i czarnych, ich postaw i oczekiwań, zostali zakrzyczani - przypomina BBC. Nikt nie chciał obudzić się ze snu. Krojenie gospodarczego tortu od nowa rodzi dziś niepokoje społeczne.

Koszmar w Cape Town

Koncepcja "tęczowego narodu" straciła blask, pisze Peter Bills dla Belfast Telegraph. Mandela nadal uosabia to, co w ludziach najlepsze, ale - mówiąc dosadnie - Republika Południowej Afryki stoczyła się dużo niżej niż jego wizja. Na upadek kraju, który mógł stać się modelem dla całego kontynentu, złożyło się kilka plag: przemoc, AIDS, bezrobocie. Można to także sprowadzić do wspólnego mianownika: biedy.

Przemoc jest w RPA tak samo powszechna jak za czasów apartheidu: włamania, gwałty, porwania, napaści i morderstwa. Na przedmieściach Cape Town, drugiego co do wielkości miasta kraju, będącego jednocześnie międzynarodowym bastionem zamożnych i inwestorów, w ciągu jednego miesiąca odnotowano 164 włamania, często z towarzyszącym im użyciem przemocy. Tylko nieliczni czarnoskórzy i obywatele rasy mieszanej, nazywani czarnymi diamentami, zdobyli wykształcenie, posady i rządowe przetargi. Większość jest marnie opłacana.

Jedyne co bogaci i biedni mają dziś ze sobą wspólnego, to przestępczość: jedni jako ofiary, drudzy jako agresorzy. To horror dla wszystkich, chociaż Afrykanerzy - na farmach i za wysokimi murami - wierzą, że to oni są prawdziwym celem ataków, pisze BBC. Czołówki gazet pełne są historii o tym jak biali blokują czarnym dostęp do władzy. Tymczasem rządowy program na rzecz zwiększenia roli czarnych w gospodarce - akcja afirmatywna, która miała przynieść zadośćuczynienie dyskryminowanym grupom - skutkuje odpływem wykwalifikowanych białych. Także coraz więcej czarnoskórych mieszkańców opuszcza kraj, a ich miejsce zajmują robotnicy napływowi z innych części Afryki, zwiększając konkurencję na rynku pracy i ciężar problemów rasowych i ekonomicznych.

W maju napięcia doprowadziły do wybuchu przemocy w Cape Town. W atakach na imigrantów zginęło 60 osób, a wiele tysięcy uciekło z domów. By uspokoić sytuację, władze wysłały na ulice wojsko. Nelson Mandela potępił te ataki, przypominając: "Pamiętajcie o horrorze, z którego wyszliśmy".
 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną