Świat

Koniec komy

Lizbona po raz drugi w Irlandii

Unia nakłoniła Irlandię do powtórki referendum nad traktatem z Lizbony.

Wbrew wrażeniu, jakie roztoczyły polskie media, to nie o fotel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego toczyła się batalia na ostatnim szczycie Unii. O reelekcję walczył szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso i w przeciwieństwie do Jerzego Buzka wrócił z Brukseli z nominacją w kieszeni. Ale najważniejsza decyzja tego szczytu nie miała nic wspólnego z personaliami: Unia nakłoniła Irlandię do powtórki referendum nad traktatem z Lizbony.

Co takiego się zmieniło? W samym traktacie niewiele, za to Irlandczycy, ciężko doświadczeni kryzysem, nie chcą być już hamulcowymi Europy i według ostatnich sondaży są gotowi poprzeć traktat. Aby dać im pretekst do powtórzenia referendum, Unia spisała protokół, w myśl którego nie będzie wtrącać się w irlandzkie podatki, żądać zniesienia zakazu aborcji ani rezygnacji z neutralności wojskowej wyspy.

Jeśli Irlandczycy się tym zadowolą, Unia wyjdzie z czteroletniego kryzysu instytucjonalnego. Niektórzy powiedzą, że żadnego kryzysu nie było, a wspólnota doskonale radziła sobie pod systemem nicejskim. W sensie administracyjnym Unia rzeczywiście działała bez zarzutu, przetrwała nawet upadek czeskiego rządu w środku prezydencji. Ale w sensie politycznym zapadła w komę – seria nieudanych referendów sparaliżowała rozpoczęte projekty, jak rozszerzenie Unii o Turcję, stanowiła też wygodną wymówkę, by nie podejmować nowych wyzwań, jak np. wspólna polityka wobec Rosji.

Przyjęcie traktatu nie oznacza wcale, że Unia nie wpadnie na kolejne rafy. Lata politycznego impasu ujawniły różnice zdań między stolicami, kryzys gospodarczy obudził interesy narodowe. Prawdziwym sprawdzianem nie będzie zatem przyjęcie traktatu z Lizbony, tylko to, jaki Unia zrobi z niego użytek.

Polityka 26.2009 (2711) z dnia 27.06.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Koniec komy"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną