Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Wiwat dla lepszej sprawy

Buzek szefem PE

 Były premier staje się teraz jedną z kilku „twarzy Europy” czy jednym - jak wnioskował Henry Kissinger - z jej numerów telefonów.


Prof. Jerzy Buzek - przez wybór na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - odbiera podwójną nagrodę: za przymioty swego charakteru i za przynależność narodową. Nie wiadomo nawet którą nagrodę postawić na pierwszym miejscu. Jako człowiek i polityk postawił na solidność, dialog i kompromis - cechy idealne w Strasburgu i Brukseli, niestety niezbyt cenione w jego rodzimym kraju. Przypomnijmy: w Parlamencie Europejskim, inaczej niż w sejmach krajowych, nie ma opozycji, jedyną drogą do sukcesu jest pozyskiwanie zwolenników, także z obozów przeciwnych. Ale Europa polityczna podkreśla dziś także swoje zjednoczenie - po zniesieniu Żelaznej Kurtyny - rekrutuje na eksponowane stanowiska zapomnianych kuzynów z biednego Wschodu. Przypomina sobie o pięknym obrazie papieża „z dalekiego kraju" - który mówił, iż Europa oddycha dwoma płucami.

Mówią, iż stanowisko Przewodniczącego Parlamentu w praktyce niewiele znaczy. To prawda. Ale symbolicznie znaczy bardzo wiele. Buzek natychmiast dołącza do wybranego grona ludzi inspirujących innych. Takich, którzy zyskują tytuł do wypowiadania się o Europie, o przyszłości, o tym co ważne. Częścią jego misji są podróże i rozmowy na całym świecie. Buzek staje się jedną z kilku „twarzy Europy" czy jednym - jak wnioskował Henry Kissinger - z jej numerów telefonów.

Oczywiście też w Polsce przywiązujemy nadmierną wagę do symboli, a za małą do polityki poprzez konkretne dokonania. Nie gasząc więc narodowego entuzjazmu chcę przypomnieć, że profesor Buzek - dotychczas w Parlamencie - pracował w komisjach - że tak ujmę - konkretnej, tak w Polsce mało popularnej - polityki, to znaczy komisjach przemysłu, badań naukowych i energii, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu. Czyż to nie gryząca ironia, że w tych dziedzinach Polska wlecze się na szarym końcu Unii? Buzek jest profesorem i gorącym zwolennikiem upowszechnienia czystych technologii węglowych; „czysty węgiel" może być paliwem kluczowym dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i UE. Chciałbym aby chociaż część dzisiejszych wiwatów była obrócona na poparcie jego idei.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Sto najodważniejszych polskich piosenek. Nie zawsze chodzi o tekst

Co się stało z odwagą twórców piosenek? I czy oznacza ona dziś to samo co przed laty? Zmianę pomaga prześledzić nowe wydawnictwo poświęcone polskiej muzyce ostatnich dekad.

Mirosław Pęczak
16.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną