Przyjaźń

Prof. Leszek Kołakowski o tym, co w życiu najważniejsze

Leszek Kołakowski: Wśród dóbr ważnych w życiu na pierwszym miejscu jest przyjaźń. Leszek Kołakowski: Wśród dóbr ważnych w życiu na pierwszym miejscu jest przyjaźń. Piotr Wójcik / Agencja Gazeta
Nie unikniemy cierpienia. Ale łatwiej je znosić, gdy wokół są przyjaciele.

Fragment rozmowy, która ukazała się w Niezbędniku Inteligenta we wrześniu 2004 roku – o tym, jak żyć i co jest w życiu ważne.

Jacek Żakowski: – Gdyby miał pan wybrać jedno dobro najważniejsze w życiu, to co by pan powiedział?

Prof. Leszek Kołakowski: – Najchętniej bym milczał. Ale gdyby mi pan zaczął wyrywać paznokcie albo gdyby mnie pan solidnie przypiekał, to pewnie - nie robiąc z tego żadnej sztywnej doktryny - powiedziałbym, że wśród dóbr ważnych w życiu na pierwszym miejscu jest przyjaźń. Bo w każdym ludzkim życiu jest tyle nieszczęścia, bólu, cierpienia, załamań, niepowodzeń, że bardzo trudno zmagać się z nimi samemu. Nikt nie może uniknąć w życiu niepowodzeń! Zawiedzionych ambicji, aspiracji, marzeń, cierpień zawinionych lub niezawinionych. Cierpienie właściwie wciąż nam towarzyszy. Jest o cierpieniu sławne zdanie Epikura: „Męczarnia nie do zniesienia jest krótka, a męczarnia długa jest do zniesienia". Więc te cierpienia, które wciąż nam towarzyszą, są do zniesienia. Ale są. I musimy je znosić. A to nam przychodzi łatwiej, kiedy mamy przyjaciół.

Bo nam mogą pomóc?

Bo kiedy wiemy, że inni są z nami, jesteśmy bardziej odporni na zło tego świata. Widzimy, że są ludzie, dla których nasze niepowodzenia, cierpienia są też ich niepowodzeniami i ich cierpieniami, więc czujemy się lepiej, mamy więcej siły i odwagi. To nas pociesza i umacnia również z tego powodu, że kiedy zrobimy coś złego - a to każdemu się zdarza - przyjaciele jednak nie stracą do nas zaufania i wciąż będziemy w nich mieli oparcie. My także nie tracimy do nich zaufania, nie zawieszamy przyjaźni wiedząc przecież, że są niedoskonali. Bo w odróżnieniu od miłości, przyjaźń nie idealizuje.

Reklama