Jak przetrwać jesień

Wysiłek fizyczny to eliksir życia – we właściwej dawce

Aktywność fizyczna jest nam potrzebna w każdym wieku. Aktywność fizyczna jest nam potrzebna w każdym wieku. Zoran Pucarevic / Shutterstock
Sport jest jak lek, więc należy go podobnie traktować: odpowiednio dawkować i znać przeciwwskazania.

Ruszaj się! Biegaj, pływaj, ćwicz, kup kijki, karnet na siłownię, naucz się jeździć na nartach, nie zsiadaj z roweru przez okrągły rok – głowa może rozboleć od tej nachalnej promocji aktywności, od samej tylko świadomości, że dla zdrowia i wyrzeźbionej sylwetki trzeba się koniecznie spocić, zmęczyć i nacierpieć. Prof. Wojciech Drygas, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii, na męczennika jednak nie wygląda i z pasją opowiada o swoich sportowych zamiłowaniach, które przynoszą mu wiele korzyści: – Na przykład po godzinnej przejażdżce na rowerze mam lepszy humor, szybciej myślę i przychodzą mi do głowy nowe pomysły. Odpowiednia dawka wysiłku fizycznego to eliksir życia.

Dla amatorów siłowni lub joggingu, wstających nieraz o świcie, by spocić się na bieżni lub przemoknąć w strugach deszczu, tego rodzaju akt silnej woli jest poza wszystkim po prostu fajną rozrywką. Naukowcy tłumaczą to wyzwalaniem w mózgu chemicznych substancji zaliczanych do grupy kanabinoidów, które wprawiają umysł w kojący błogostan. A wydzielane dodatkowo endorfiny znoszą objawy bólu i zmęczenia.

Na podobnej zasadzie działają aktywne składniki marihuany. Tylko czy tego rodzaju mechanizm włącza się u wszystkich, jeśli większość z nas nie zalicza się do nałogowych miłośników rekreacji i woli odpoczynek na kanapie? – Nie można wykluczyć, że u jednych osób ćwiczenia fizyczne stymulują wydzielanie neuroprzekaźników, a u innych nie odbywa się to aż na taką skalę – zastrzega prof. Drygas. Całkowita bierność zdecydowanie jednak szkodzi.

Zachęcić swój mózg

Jedna z teorii mówi, że jesteśmy genetycznie zaprogramowani do regularnego wysiłku i ruchu. Nasi przodkowie wciąż wędrowali z miejsca na miejsce, trudnili się łowiectwem lub musieli uciekać przed dziką zwierzyną.

Reklama
Odpocznij sobie
Być eko
Miłość!
Czym jest dziś rodzina
Jak przetrwać jesień

Cyfrowe wydania specjalne to wybór najlepszych tekstów dziennikarzy "Polityki" na ważne tematy, którym przyglądamy się pod różnym kątem. Dostępne są dla subskrybentów pakietów Premium i Uniwersum.