Miłość!

Czy związek na odległość ma sens?

Im dalej partnerzy muszą do siebie podróżować, tym trudniej pozostać im razem na dłuższą metę. Im dalej partnerzy muszą do siebie podróżować, tym trudniej pozostać im razem na dłuższą metę. Anna Gerasko / Shutterstock
Takimi relacjami rządzą paradoksy, a kluczowy sprowadza się do pytania: jak być blisko, gdy jest się tak daleko?

Alicja i Patryk byli w związku na odległość trzy lata, dzieliło ich 2065 km: – Niby się człowiek przyzwyczaił, ale ciągle chciało się być koło tej drugiej osoby. Monika i Tomasz mają za sobą 18 lat związku na odległość, kiedyś dzieliło ich 265 km, dziś 163 km. – Tomek naciskał na wspólne mieszkanie, teraz innego związku oboje sobie nie wyobrażamy – mówi Monika. Inna Monika żyła z Piotrem w związku na odległość 439 km przez dziewięć lat: – Paradoksalnie pierwszy rok pod wspólnym dachem był trudniejszy.

Paradoksy to znak rozpoznawczy takich związków. Kolejnym jest internet, który tworzy iluzję bycia razem, gdy jest się osobno – niemal każdy związek na odległość bywa więc dziś także cyberzwiązkiem. Światowej sławy polski socjolog i filozof Zygmunt Bauman pisał o związkach enter i escape: łatwo w nie wskoczyć i łatwo z nich wyjść. „Można powiedzieć, że internetowe związki uczuciowe są nieciągłe pod względem fizycznym czy czasowym, ponieważ komunikacja online nie jest ciągła. Niemniej są one ciągłe w sensie emocjonalnym, gdyż kochankowie stale o sobie myślą” – czytamy w zbiorze jego esejów („Razem, osobno”, 2003 r.) o miłości, przyjaźni i partnerstwie w ponowoczesnych społecznościach.

Messenger, kamerka, bransoletka

„Ostatnim paradoksem związków na odległość jest cielesność bez ciała, która polega na angażowaniu ciała w formie cyberseksu i masturbacji, a także poprzez opisy ciała” – pisze Karolina Sęczkowska, psycholożka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w analizie bliskości więzi na odległość. Jak zauważa, takie związki od tradycyjnych różni „sekwencja składników miłości”.

Reklama
Miłość!
Czym jest dziś rodzina
Jak przetrwać jesień
Nasza szkoła
Azja: fakty, sny, wizje

Cyfrowe wydania specjalne to wybór najlepszych tekstów dziennikarzy "Polityki" na ważne tematy, którym przyglądamy się pod różnym kątem. Dostępne są dla subskrybentów pakietów Premium i Uniwersum.