Żyjmy Lepiej

Dekalog potrzebującego, czyli jak rozsądnie walczyć z bólem

Dziesięć wskazówek przy walce z bólem

Decydując się na leki przeciwbólowe, należy przestrzegać zaleceń lekarza. Decydując się na leki przeciwbólowe, należy przestrzegać zaleceń lekarza. Getty Images
Numeryczna skala bólu (NRS).Getty Images Numeryczna skala bólu (NRS).

1.

Najważniejsze przed dopasowaniem terapii są pytania o natężenie i charakter dolegliwości. W odpowiedzi na pierwsze pomoże numeryczna skala NRS (z ang. Numerical Rating Scale, w której 0 oznacza całkowity brak bólu, a 10 najgorszy ból wyobrażalny, można przyjąć, że przy wskazaniach od 1 do 4 ma natężenie łagodne, 5–6 – umiarkowane, a powyżej 7 – silne).

Odpowiedzi na temat charakteru bólu są zazwyczaj dwie. Może on być dobrze zlokalizowany, bo związany np. ze zwyrodnieniem, uciskiem na nerw, stanem zapalnym w stawie. Ale może występować także na zmiennym obszarze i objawiać się jako pieczenie, kłucie lub przeczulica (tzw. ból neuropatyczny – związany z uszkodzeniem nerwu lub splotu, wymaga specjalistycznego leczenia). Ważne też, czy ból jest stały, czy napadowy, związany z przyjęciem konkretnej pozycji lub pojawia się przy jakimś ruchu, jak długo trwa, czy uniemożliwia sen?

2.

Decydując się na leki przeciwbólowe, należy przestrzegać zaleceń lekarza (zawsze lepiej go poprosić o radę, niż działać po omacku) oraz producenta, umieszczonych na ulotkach dołączonych do opakowań. Szczególnie istotne jest pilnowanie dawki: przekroczenie tej zalecanej nie spowoduje, że ból minie szybciej, a można tylko zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

3.

Zalecane do uśmierzania bólów mięśniowo-stawowych i kręgosłupa są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Powstrzymują one w organizmie produkcję naturalnych substancji, za sprawą których pojawia się ból i obrzęk w odpowiedzi na czynnik wywołujący chorobę. Nie dopuszczają także do powstawania hormonów zwanych prostaglandynami, które wywołują objawy stanu zapalnego, hamując wytwarzający je enzym cyklooxygenazę (w skrócie: COX).

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Jak się leczyć; s. 130
Oryginalny tytuł tekstu: "Dekalog potrzebującego, czyli jak rozsądnie walczyć z bólem"
Reklama