Żyjmy Lepiej

Uzdrawianie jak w uzdrowisku

Metody fizyko- i balneoterapii

Leczenie wodą. Leczenie wodą. Getty Images
Wystawianie na światło? Kąpanie w borowinie? Rozgrzewanie? Co – także w sanatorium – może złagodzić ból kręgosłupa?

Najlepsze efekty w leczeniu chorób kręgosłupa przynosi łączenie różnych metod – to istota fizjoterapii. W jej skład obok kinezyterapii, a więc ćwiczeń i gimnastyk, oraz terapii manualnych wchodzi również fizykoterapia i balneoterapia. Pierwsza opiera się na stosowaniu ciepła, drgań mechanicznych, prądu elektrycznego, światła, pola magnetycznego i różnego rodzaju promieniowania. W drugiej wykorzystuje się naturalne surowce: wodę, solanki i borowiny.

Nie ma przekonujących dowodów na działanie tego rodzaju metod u wszystkich. Bezsprzeczne są ich efekty przeciwbólowe, ale co do korzystnego wpływu przeciwzapalnego już takiej pewności nie ma. Bo też nie ma świadczących o tym wyników w przekrojowych rzetelnych badaniach naukowych. Być może więc o ich skuteczności decyduje niekiedy efekt placebo. Na pewno jednak spełniają funkcję pomocniczą, przygotowując organizm nękany dolegliwościami chorego kręgosłupa do zabiegów usprawniających, takich jak ćwiczenia lub masaże.

Niemniej jednak obie metody są wciąż bardzo popularne w terapiach zwyrodnień i dolegliwości kręgosłupa o różnym stopniu zaawansowania. Nie należy ich traktować na równi z leczeniem farmakologicznym, a już na pewno go nimi zastępować.

Oto przegląd metod, którymi można uśmierzać ból i rozluźniać napięte mięśnie.

Wodą

Kąpiele solankowe, czyli w wodzie zawierającej jony chlorkowo-sodowe, o stężeniu większym niż 1,5 proc. o temperaturze najpierw ok. 35 st. C, a później do 38 st. C. Maksymalny czas kąpieli nie powinien przekraczać 25 minut.

Efektem są: rozluźnienie mięśni, zmniejszenie pobudliwości nerwów i normalizacja ciśnienia krwi. Najlepiej stosować co drugi dzień.

Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe, czyli w solance zawierającej aktywne związki siarki oraz makro- i mikroelementy (m.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Jak się leczyć; s. 138
Oryginalny tytuł tekstu: "Uzdrawianie jak w uzdrowisku"
Reklama