Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Książki: podsumowanie 2008 roku

Książki, o których było głośno w mijającym roku

1. Zbigniew Herbert, Wiersze zebrane, oprac. Ryszard Krynicki, wydawnictwo a5, Kraków, i „Mistrz z Delft i inne utwory odnalezione”, Zeszyty Literackie, Warszawa. Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku herbertowskiego nie były gale ani dyskusje, tylko książki: edycja wierszy zebranych i zbiór szkiców, w których Herbert zachwycająco pisze o sztuce.

2. Peter Esterhazy, Wydanie poprawione, przeł. Teresa Worowska, Czytelnik, Warszawa. Aneks do powieści „Harmonia Caelestis”, który powstał, gdy Esterhazy dostał w ręce akta swojego ojca. Z bólu i wściekłości powstało najważniejsze świadectwo epoki „teczek” w naszej części Europy i niezwykły literacki eksperyment.

3. Orhan Pamuk, Stambuł przeł. Anna Polat, WL, Kraków. W tej książce, chyba najpiękniejszej z tych, które dotychczas znamy, noblista opowiada o mieście, o swojej rodzinie i o tym, jak stał się pisarzem.

4. Krystyna Miłobędzka, gubione, Biuro Literackie, Wrocław. Nowy tom poetki, która pisze najbardziej skondensowane, a zarazem treściwe wiersze.

5. Jan Tomasz Gross, Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści, Znak, Kraków. „Sąsiedzi” zmienili świadomość społeczną. Nowa książka nie miała takiej siły. Za to ten wstrząsający esej o polskim antysemityzmie daje szansę, żeby przyjrzeć się krytycznie naszej historii.

6. Jarosław Marek Rymkiewicz, Kinderszenen, Sic!, Warszawa. Ta osobista książka o Powstaniu Warszawskim wywołała dyskusję o patriotyzmie. Jak zwykle książki Rymkiewicza jest pięknie napisana, ale ujawnia również fascynację masakrami i okrucieństwem.

7. Dorota Masłowska, Między nami dobrze jest, Lampa, Warszawa. W tej sztuce teatralnej znajdziemy wszystko, za co lubimy pisanie Masłowskiej, a do tego doszło coś nowego: obecność historii i trafne diagnozy świadomości Polaków.

8. Don DeLillo, Gracze, przeł. Michał Kłobukowski, Noir sur Blanc. Warszawa. Dopiero teraz dotarła do nas znana powieść amerykańskiego pisarza z 1977 r., w której odnajdywano zapowiedź wydarzeń 11 września. Jednak wyjątkowy jest tu język, obserwacje ludzkich zachowań i aura Nowego Jorku.

9. Jonathan Littell, Łaskawe, przeł. Magdalena Kamińska-Maurugeon, WL, Kraków. Gigantyczna objętościowo spowiedź esesmana była wydarzeniem wszędzie, gdzie się ukazywała, i wszędzie wywoływała też spór o to, czy Littell pokazuje prawdę o naturze ludzkiej, czy tylko epatuje scenami egzekucji. Wszyscy jednak byli pod wrażeniem warsztatu i erudycji pisarza.

10. Zeruya Shalev, Po rozstaniu, przeł. Magdalena Sommer, W.A.B, Warszawa. Świetna powieść psychologiczna, jakich w Polsce się już nie pisze. Shalev przeprowadza wiwisekcję uczuć i rozbija piętrowe iluzje.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną