Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Honza Zamojski

Sztuki wizualne 2011. Nominowany Honza Zamojski

Honza Zamojski Honza Zamojski Leszek Zych / Polityka
"Za wniesienie nowej jakości do sztuki projektowania książek; za lekkość i dowcip w mówieniu o rzeczach ważnych" - pisze Magdalena Moskalewicz.

Urodził się w 1981 w Poznaniu. Studiował kulturoznawstwo i filozofię, ale ostatecznie ukończył poznańską Akademię Sztuk Pięknych. Współtworzył Stowarzyszenie i Galerię Starter, aktualnie prowadzi malutkie wydawnictwo Morava publikujące artystyczne książki. Jest wydawcą, grafikiem, projektantem, kuratorem wystaw, autorem instalacji i wideo-artu, efemerycznych działań, złożonych projektów artystycznych. Zdaniem krytyka Stacha Szabłowskiego „jest kimś w rodzaju naukowca eksplorującego trudno uchwytne naukowo dziedziny wyobraźni, emocji, subiektywnych wrażeń”. W ostatniej edycji Nagrody „Spojrzenia” zajął drugie miejsce. Autor plakatu przyszłorocznego Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie.

***

Nominujący o Honzie Zamojskim:

Za lekkość i dowcip w mówieniu o rzeczach ważnych; za wrażliwość na rymy, sensy i inne subtelności języka; za wniesienie nowej jakości do sztuki projektowania książek; za umiejętność i odwagę „robienia” rzeczy w świecie zdominowanym przez koncepcje sztuki jako idei.

Magdalena Moskalewicz

Jego artystyczną strategię można by porównać do manufaktury – od kilku lat prowadzi wydawnictwo publikujące artbooki i plakaty, sięga po bardziej artystyczne formy: instalacje, rysunki ołówkiem, obiekty. Później okazuje się, że – zwłaszcza w masie – to świetna sztuka, zgrabnie igrająca z dziedzictwem konceptualizmu.

Anna Theiss

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 49.2011 (2836) z dnia 30.11.2011; Paszporty Polityki; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Honza Zamojski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną