Bitwa o Monte Cassino oczami Brytyjczyków
Co się zdarzyło pod Monte Cassino
Bitwa o Monte Cassino jest uważana przez Polaków za jedno z najważniejszych zwycięstw. Warto spojrzeć na to wydarzenie oczyma Brytyjczyków.
Brytyjscy historycy patrzą zazwyczaj na bitwę szerzej niż Polacy, którzy mają tendencję do traktowania, co zrozumiałe, kampanii we Włoszech przez pryzmat walk 2 Korpusu.
Bilderwelt/EAST NEWS

Brytyjscy historycy patrzą zazwyczaj na bitwę szerzej niż Polacy, którzy mają tendencję do traktowania, co zrozumiałe, kampanii we Włoszech przez pryzmat walk 2 Korpusu.

Do szturmu na dobrze umocnione niemieckie stanowiska na okolicznych wzgórzach polscy żołnierze ruszyli po przygotowaniu ogniowym w nocy 12 maja 1944 r. 70 lat temu, pod Monte Cassino, szczerze wierzyli, że robią to dla Polski. Po kilkunastu godzinach straszliwie przetrzebione niemieckim ogniem resztki batalionów powróciły na pozycje wyjściowe nie osiągnąwszy zaplanowanych celów. Dowódca brytyjskiej 8 Armii gen. Oliver Leese osobiście powstrzymał ambitnego gen. Władysława Andersa od kolejnego ataku. Tylko tego dnia polskie straty w zabitych i rannych przekraczały ponad połowę stanu w nacierających oddziałach.

Dla większości żołnierzy 2 Korpusu, poza tymi, którzy mieli za sobą afrykański szlak Brygady Karpackiej, była to pierwsza walka z Niemcami od czasu kampanii wrześniowej. Polacy – po rozpoznaniu punktów oporu przeciwnika – zaatakowali ponownie 17 maja. Opór niemiecki został osłabiony dzięki ciągłemu ostrzałowi artyleryjskiemu i narastającej groźbie okrążenia ze strony Brytyjczyków. Po ciężkich walkach żołnierze 2 Korpusu pokonali hitlerowskich spadochroniarzy i zdobywszy okoliczne wzgórza, wkroczyli 18 maja do ruin klasztoru, w którym znajdowali się ciężko ranni Niemcy. Nad budynkiem załopotała flaga polska i odegrano hejnał mariacki. Był to finał czwartej już i najkrwawszej bitwy stoczonej w ciągu kilku miesięcy o Monte Cassino przez alianckie wojska. Linia Gustawa została przełamana, droga na Rzym otwarta.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną