William Seward Burroughs - pierwszy hipster
Dziadek kontrkultury
Minęło sto lat od urodzin Williama Burroughsa, pisarza, skandalisty, patrona rewolucji obyczajowej i wzorca hipstera.
Burroughs był emblematycznym przykładem hipstera.
Forum

Burroughs był emblematycznym przykładem hipstera.

Po obu stronach Atlantyku ruszy wkrótce kawalkada rocznicowych przedsięwzięć: wystawy, konferencje naukowe, a nawet festiwal muzyczny, który ma się odbyć w kwietniu w słynnym, prowadzonym przez Johna Zorna nowojorskim klubie The Stone. Wszystko to dla pisarza, który nieustannie bulwersował amerykańską i światową opinię publiczną dziełami zaliczanymi przez socjologa Daniela Bella do „pornopopkultury”, a teraz, pośmiertnie, jest fetowany jako mistrz transgresji i artysta totalny. Podobnie jak jego przyjaciel z kręgu Beat Generation Allen Ginsberg, stał się klasykiem.

Życie na krawędzi 

William Seward Burroughs umarł w sierpniu 1997 r. i nikogo ten smutny fakt specjalnie nie zaskoczył. Pisarz w chwili śmierci miał 83 lata, a w życiu nie oszczędzał się zanadto, przechodząc kolejne fazy uzależnienia od wszelkich możliwych narkotyków, alkoholu, intensywnych homoseksualnych (głównie) i heteroseksualnych (rzadziej) kontaktów erotycznych. Eksplorował rozmaite środowiska przestępcze, a przy tym konsekwentnie kontestował oficjalną kulturę i politykę. W takiej dawce to musiało być zabójcze, więc jeśli coś tu dziwiło, to raczej fakt, że autor „Nagiego lunchu” dożył tak pięknego wieku.

W wydanej niedawno książce Rafała Księżyka „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” można przeczytać: „Pytali Bur­roughsa o masochizm, sugerując, że jego przejawem była narkomania. »Teraz mówisz o hedonizmie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną