Zalew chamstwa, insynuacji, epitetów w języku politycznym to nie tylko i nie tyle mowa nienawiści, ile coś, co nazwaliśmy wredną mową.
W złotej serii Polaków w Soczi jest dużo emocji, podtekstów, ale na szczęście jest i pewna logika. Dobrze, gdyby przeniosła się na cały nasz zawodowy sport. I nie tylko na sport.
Serce Instytutu Pamięci Narodowej najmocniej bije w sekcji udostępniania dokumentów. Przychodzą tam historycy, ale przede wszystkim lustratorzy polityczni, biznesowi, towarzyscy.
Rozmowa z prof. Andrzejem Ceynową, byłym rektorem Uniwersytetu Gdańskiego, o demolującej życie sądowej walce z pomówieniami i o tym, jaką w niej rolę odegrał Instytut Pamięci Narodowej.
W blasku olimpijskiego złota polityka krajowa wyjątkowo nam zmarniała. Tym bardziej że zdobywcy złota to wyjątkowo fajni, dojrzali ludzie, bez kompleksów, mający własne przemyślenia, wyraźnie nakreślone cele.
Dawno w Polsce nie było wroga publicznego numer 1. Dziś wszyscy widzą, że zwolnionego z więzienia Mariusza T. lepiej byłoby trzymać pod kluczem, ale nie wiadomo, na jakiej podstawie prawnej.
W internecie roi się od apeli o pomoc dla ciężko chorych, skrzywdzonych, nieszczęśliwych. Jak odróżnić prawdziwe od fałszywych?
Argument o klauzuli sumienia w polskiej praktyce oznacza głównie brak wrażliwości na innych.
Gdy w zabrzańskim Urzędzie Pracy pojawiła się oferta z godzinową stawką wynoszącą 4 zł, ludzie byli oburzeni. Tylko że wielu Polaków pracuje za jeszcze mniejsze pieniądze. Balansując na granicy przetrwania.
Wciąż mamy w Polsce głodne dzieci. Ale liczymy je nie tak jak trzeba i karmimy nie te, które powinniśmy.
Rozmowa z prof. Katarzyną Schier o odchudzających się ciężarnych, o uzależnionych od siłowni, o niezadowolonych z siebie 11-latkach oraz myleniu rzeczywistości z iluzjami.
Dlaczego mieszkańcy niedużej gminy postawili tamę dalekosiężnym planom gazowego potentata?
Każdy student ekonomii wie, że efektem nadmiernego wzrostu ilości pieniądza musi stać się inflacja. W ciągu minionych 6 lat globalny rynek został zalany bilionami dodatkowych dolarów, a jednak inflacji nie ma. Dlaczego?
Łotwa przetrwała dramatyczny kryzys i właśnie przyjęła euro. Wkrótce dołączy do niej zapewne Litwa. Na tym rozszerzanie eurolandu na razie się skończy.
Czego i jak uczą się dzieci na lekcjach ekonomii?
Pani prezydent Fernandez mówi o „zwycięskiej dekadzie” Argentyny, tymczasem wielu przepowiada krajowi kolejny wielki kryzys. I ona, i oni mogą mieć rację.
Postsowieckie reżimy czy islamskie satrapie nie muszą na własną rękę ścigać po świecie swoich przeciwników politycznych. Interpol robi to za nich.
Zachód z nadzieją patrzy na ukraińskich oligarchów, wierząc, że w końcu usuną psującego im biznes Janukowycza. Tę opcję można jednak włożyć między bajki.
Pierwszych osiem posłanek, które 95 lat temu przekroczyły próg Sejmu, musiało zmierzyć się z wiekową patriarchalną spuścizną. Podobnie jak 40 kolejnych, które w czasach II RP zostały wybrane do Sejmu i Senatu.
Filmowa opowieść o Kuklińskim buduje wzniosłe wyobrażenia o naszej historii. Tymczasem działalność szpiegów i tajnych służb zawsze była moralnie dwuznaczna.
30 lat temu zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w jugosłowiańskim Sarajewie. Na celowniku Służby Bezpieczeństwa (kryptonim: Sarajewo-84) znaleźli się sportowcy, trenerzy, działacze i widzowie.
Francuzi polubili reaktory jądrowe, a Niemcy zaczęli się ich bać. Polska decyzją rządu ponownie rozpoczyna przygodę z energetyką jądrową. Historia zagranicznych programów atomowych podsuwa wiele ciekawych wskazówek.
Tym razem rubrykę poświęcamy rozwiązaniom z zakresu tzw. problemów pierwszego świata. Chodzi o te ze stawianych nam przez współczesny świat wyzwań, które w zestawieniu z globalnym kryzysem i ociepleniem klimatu wydają się nieistotne. Jeśli jednak za niewielkie pieniądze lub wręcz za darmo można życie uczynić przyjemniejszym, to czemu się przed tym bronić?
Ze zdumieniem śledzę szum medialny wokół polskiej humanistyki. Ileż to można napisać, nic konkretnego nie powiedziawszy. Czy naprawdę humanistyka w Polsce jest tak gnębiona i niedoceniana? Mam odmienne wrażenie.
Film powinny zobaczyć nie tylko opóźnione w rozwoju trzydziestolatki.
Cztery oscarowe nominacje – w tym za najlepszy film – dla kameralnego, zrealizowanego w telewizyjnej manierze dramatu Stephena Frearsa nie są przypadkowe.
W pierwszej scenie, na planie filmowym, ktoś pyta podenerwowany: „Gdzie są pawie?”. Okazuje się, że gdzieś poleciały, niemniej pytanie nie daje widzowi spokoju do końca seansu.
Samotność i męka bohaterów szybko udzielają się widzom.
Spektakl w Studio przypomina, jak miło i przyjemnie jest spotkać inteligentnego człowieka. W życiu i w teatrze.
Literatura rosyjska zawsze była wyjątkowa, przejawiała skłonności metafizyczne i wadziła się nie tylko z własną ojczyzną, lecz także z zasadniczymi problemami.
Guguły to niedojrzałe owoce. Bardzo dobry tytuł dla opowieści o dojrzewaniu.
Zmyślna intryga kryminalna i egzotyczne tło. A do tego sporo humoru, który oswaja grozę zbrodni.
Jedno z najwybitniejszych nagrań w tej wytwórni.
Nadrzędnym walorem tej muzyki jest niezwykła sprawność instrumentalna i wokalna, a także umiejętność tworzenia melodyjnych, różnorodnych piosenek.
12 soczystych, pełnych świetnego gitarowego grania kawałków.
Krakowska wystawa godnie przypomina tego niezwykłego twórcę. Blisko stu pracami pozbieranymi z 30 różnych kolekcji.
Nowy kanał dziecięcy TVP może się spodobać wszystkim stęsknionym za „Wieczorynką”. Tym bardziej że TVP ABC ma na start program wspomnieniowy.
Tak się do tego felietonu szykuję i szykuję już od trzech dni, i chyba w końcu napiszę o blokadach twórczych.
"Nie jestem typem artysty biegającego z kamerą lub aparatem i szukającego inspiracji w otoczeniu". Rozmowa z laureatką Paszportu POLITYKI w dziedzinie sztuk wizualnych o chłodnej pracy i jej gorącym odbiorze.
Michał Zadara wystawia pierwszą w historii pełną, pozbawioną reżyserskich skrótów inscenizację „Dziadów” Adama Mickiewicza. Na pierwszej z trzech części scenę wrocławskiego Polskiego opanowały duchy i upiory. Było jak w horrorze.
Podwójna biografia Beksińskich to książka o tym, jak po śmierci dwóch bardzo znanych postaci łatwiej dostrzec w nich żywych ludzi.
To była afera międzynarodowa. Nieznane niemieckie koła narodowe ukradły koła Robertowi Lewandowskiemu. Wszystkie cztery, i to w jednym porsche, jednej nocy. Podobno w akcie zemsty za transfer do Bayernu Monachium. Niemcy kradną koła Polakowi. Ewolucja włączyła wsteczny bieg.
Świat może nie znać jego nazwiska, ale zna jego czaszki. Rafał Wechterowicz z Poznania projektuje koszulki sław sceny muzycznej – od Michaela Jacksona po Slayera.
Fascynują jak diamenty, przyciągają ogromne pieniądze, złodziei i mafię. Teraz na europejskich producentów trufli padł strach – pojawiły się podróbki z Chin.
Minęło sto lat od urodzin Williama Burroughsa, pisarza, skandalisty, patrona rewolucji obyczajowej i wzorca hipstera.
Straszenie jest w modzie. Panikę wywołać można wizją seryjnych zabójców na wolności, ale też informacjami o toksycznych garnkach.
Walka PiS o lepszą Polskę toczy się na wielu frontach, m.in. na froncie kultury.
O święta obłudo! O, błogosławiona ignorancjo! W kraju, w którym nie więcej niż setka osób zna się tyle o ile na etyce, eter od lat rozpala dyskusja o lekcjach etyki w szkole.
Nasi różnopartyjni politycy z koalicją rządową na czele prężą firany, prasują spodnie w kant i maglują, ile wlezie, ozdobne obrusy. Szykują się do Brukseli.
Dzięki transmisjom telewizyjnym emocje towarzyszące rywalizacji sportowej na zimowych igrzyskach przeżywamy na gorąco. Ale w jakich klimatach – tam, na miejscu – odbywają się te zawody?