Film

Gdzie są pawie?

Recenzja filmu: "Facet (nie)potrzebny od zaraz", reż. Weronika Migoń

"Facet (nie)potrzebny od zaraz", reż. Weronika Migoń Kino Świat
W pierwszej scenie, na planie filmowym, ktoś pyta podenerwowany: „Gdzie są pawie?”. Okazuje się, że gdzieś poleciały, niemniej pytanie nie daje widzowi spokoju do końca seansu.

Na planie uwija się główna bohaterka Zosia (Katarzyna Maciąg), o której monstrualnym pechu za chwilę się dowiemy. Najpierw trafia ją piorun, potem napięcie rośnie, mianowicie spotyka swego ukochanego z dziewczyną w sytuacji jednoznacznej (który jak się tłumaczy?, oczywiście: „to nie jest tak, jak myślisz…”), następnie dowie się, iż za mąż wychodzi przyjaciółka z lat szkolnych, z którą kiedyś się założyła, że przyjdzie na jej ślub jako mężatka. Zrozpaczona Zosia z pomocą gadatliwej przyjaciółki postanawia odbyć sentymentalną podróż w przeszłość, odwiedzając byłych facetów w nadziei, że może z którymś teraz się powiedzie. Bynajmniej nie „spoiluję”, to wszystko rozgrywa się w prologu, dopiero później mamy właściwe atrakcje. Niestety, bardzo średniej jakości.

Debiutantka Weronika Migoń chyba uwierzyła, że film oparty na sprawdzonym schemacie fabularnym zrobi się sam. Zwłaszcza jeżeli akcja będzie się toczyć w środowisku stołecznych hipsterów, w modnych lokalach w okolicach placu Zbawiciela. O tym, by napisać sensowny scenariusz, nikt nie pomyślał (co np. istotnego wynika z faktu, że w Zosię piorun strzelił?). Dialogi są koszmarne, w dodatku mówione fatalnie, także przez zasłużonych aktorów, których nazwiska litościwie pominę. Od mądrości w rodzaju „nie żyj przeszłością, czerp z życia pełnymi garściami” robi się mdło. Przed obejrzeniem „Faceta” nie miałem też pojęcia, że hipsterzy są nudnymi głupkami.

A gdzie pawie? Widz po wyjściu z seansu sam sobie odpowie na to prowokacyjne pytanie.

 

Facet (nie)potrzebny od zaraz, reż. Weronika Migoń, prod. Polska, 87 min
 

Polityka 8.2014 (2946) z dnia 18.02.2014; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie są pawie?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną