Świat

Lekcja śmierci

A tu się naciska” – tak według jednego z blogerów musiały brzmieć ostatnie słowa instruktora ze szkoły zamachowców samobójców w północnym Bagdadzie. Na początku ubiegłego tygodnia na jego wykład trafiło 21 chętnych. Instruktor widać założył pas z prawdziwymi ładunkami. Siła wybuchu wybiła okna w odległości 500 m. Iracki internet eksplodował ponurymi żartami (np. że szkoda, iż na lekcji nie było pełnej frekwencji). Co jest reakcją na codzienne zagrożenie życia. W 2013 r. w Iraku zginęło ponad 9 tys. ludzi, w styczniu 2014 r. już ponad tysiąc. Podobne placówki edukacyjne szkolą pełną parą. O ile w listopadzie 2012 r. doszło tam do trzech zamachów samobójczych, o tyle w ostatnim listopadzie było ich już 50. Założycielem szkoły w Bagdadzie była terrorystyczna organizacja Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (z ang. ISIS), która ostatnio szła od sukcesu do sukcesu. Latem rozszerzyła działalność na Syrię, a na początku roku opanowała iracką Falludżę i Ramadi. Teraz nie dość, że straciła 21 adeptów i instruktora, to jeszcze prawo do franszyzy odebrała jej Al-Kaida.

Polityka 8.2014 (2946) z dnia 18.02.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną